Az árak egy év alatt 16 százalékot nőttek, a fejlesztők országos átlagban 716 ezer forintot kérnek egy négyzetméterért, de van, ahol ennél is többet kell fizetni – derül ki az Otthon Centrum Forbes.hu-nak eljuttatott kutatásából. A szabad lakások száma a felmérés pillanatában elérte a 3300 darabot.
Továbbra is Győrben, Debrecenben és Szegeden található a legtöbb beruházás és ebben a három városban épül a legtöbb lakás. Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője kiemelte, hogy a projektek számát tekintve a hajdúsági megyeszékhely vezeti a listát (42 darab), de a lakásszámot vizsgálva már Győr (1089 darab) valamivel megelőzi Debrecent. A sorban harmadik Szeged sincs sokkal lemaradva, 36 projektben majdnem 1000 lakás kivitelezése kezdődött el.
Országos szinten ebben a három városban indult az összes vidéki beruházás 37,5 százaléka.
Ha Pécset is beleszámítjuk, akkor ebben a négy városban található a 23 megyei jogú városban épülő lakások 50 százaléka.
A lista utolsó három helyén holtversenyben Békéscsaba, Hódmezővásárhely és Szekszárd szerepel. A három városban egyenként három-három projekt épül, a lakásszámot tekintve pedig Békéscsaba az utolsó, mindössze 25 darabbal.
Debrecen a legdrágább, Nyíregyháza a legolcsóbb
Az új projektben kínált szabad lakások átlagos négyzetméterára országos szinten 716 ezer forint volt. Debrecenben legmagasabbak a fajlagos kínálati árak 890 ezer forinttal, amit Veszprém követ 855 ezer forintos középértékkel, a harmadik Sopron átlagosan 796 ezer forinttal.
A legkedvezőbb áron Nyíregyházán kínálják az új lakásokat kicsivel 500 ezer forint alatti négyzetméteráron, a szabolcsi várost Hódmezővásárhely és Eger előz meg valamivel fél millió forint feletti átlagos kínálati négyzetméterárral.
Az Otthon Centrum elemzése szerint a projektszámok és az épülő, valamint tervezett lakások száma néhány százalékkal kevesebb, mint tavaly ilyenkor.
Az elindított új projektek száma viszont az előző negyedévhez képest 40 százalékkal emelkedett. A bő 700 ezer forintos átlagos négyzetméterár pedig 16 százalékkal magasabb, mint az egy évvel korábbi ár.
A éves, 16 százalékos növekedés bőven felülmúlja a 7,4 százalékos inflációt, és az élelmiszerekre eső, 6 százalékos drágulást.
Fotó: Outsite Co / Unsplash