Ez azért még nem azt jelenti, hogy megtalálták a megoldást a világjárvány ellen, de a vírus szélesebb körben kutathatóvá válik.
Egy saját fejlesztésű UV-kamrában, UV-C fény segítségével inaktiválták a SARS-CoV-2 vuhani és delta variánsát is – írta az egyetem. A kísérlet során meghatározták azt az UV-C besugárzási dózist, ami úgy szünteti meg a vírus fertőzöttségét, hogy a a vírus fehérjéit nem károsítja.
Ez az eredmény új lehetőségeket nyit a covid-kutatásokban, hiszen általa számos, eddig nem használt vizsgálati módszerrel tanulmányozhatóvá válik a kórokozó.
A vakcinák vizsgálatában is fontos lehet
A kísérletet a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Szentágothai János Kutatóközpont (SzKK) Virológiai Nemzeti Laboratóriumának (VNL) és a RoLink Biotechnology Kft. kutatói végezték.
A kutatások során az UV-C által inaktivált új típusú koronavírust többek között a vírusspecifikus antitestes és sejtes védelem kimutatásához, valamint a SARS-CoV-2 specifikus immunprofil jellemzéséhez használják fel a szakemberek.
Ezek az eredmények remek alapot adhatnak a COVID-19-hez köthető klinikai diagnosztikai és vakcinahatékonysági vizsgálatokhoz is.
A kutatást a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alap Innovációs és Technológiai Minisztérium által kiírt pályázatán elnyert csaknem 130 millió forintos támogatás teszi lehetővé.
A szakemberek olyan kísérletes vizsgálatokat is terveznek, amelyek segítségével a koronavírus-fertőzésen átesett betegek vérplazmái közül ki lehet válogatni a súlyos állapotú betegek gyógyításához a hatásos készítményeket.
A kiemelt képen Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont víruslaborjának vezetője