Ez a cikk most nem Magyarországról, hanem Amerikáról szól. A részben vitatott, szaúdi támogatású Affinity Partners magántőkealap-kezelőjének köszönhetően Trump vejének vagyona megközelíti az 1 milliárd dollárt. Egy Trump-győzelemmel valószínűleg hamarabb lépne be a milliárdos klubba.
Bő négy évvel ezelőtt, 2020. szeptember 15-én Jared Kushner a Fehér Ház déli kertjében állt, és végignézte a Közel-Keleten végzett négyéves diplomáciai munkájának csúcspontját: az Ábrahám-megállapodások aláírását. Ezek letárgyalásában ő maga is segédkezett. Az Izrael, az Egyesült Arab Emírségek és Bahrein között kötött történelmi megegyezés célja a regionális béke előmozdítása volt – de nemcsak a diplomáciai kapcsolatok megnyitásával, hanem a befektetések ösztönzésével is. A ma 43 éves Kushner – aki Donald Trump lányának, Ivankának a férje, és a Trump-adminisztráció vezető tanácsadójaként dolgozott – 2022-ben felidézte, hogy „kimerültnek, de mélységesen boldognak” érezte magát abban az időben: „hosszú és nehéz út után elértük az elképzelhetetlent: békét teremtettünk a Közel-Keleten”. Négy évvel később a helyzet nem is lehetne rosszabb: Izrael bő egy éve folytat háborút két fronton, Gázában és Libanonba, miközben a helyzet fokozatosan eszkalálódik, és Irán is akcióba lendült.
Kushner azonban továbbra is elkötelezett amellett, hogy az Izrael és az Öböl-menti országok közötti gazdasági befektetések javíthatják a kapcsolatokat és békét hozhatnak a térségbe. Mióta 2021-ben elhagyta a politikát, ugyanazokat a közel-keleti ambíciókat követi, és befolyásos kapcsolatait felhasználva egy 3 milliárd dolláros magántőke-befektető céget is létrehozott. Az amerikai Forbes becslése szerint mindez 170 millió dollárral gyarapította vagyonát, annak ellenére, hogy kevés tapasztalattal rendelkezik az ágazatban. Hogy Kushner a Trump család tagja, azt le sem tagadhatná.
„A világnak azon a részén sokkal nehezebb békealkut, mint üzleti alkut kötni. Az én sikereim a régióban páratlanok”
– mondta például az amerikai Forbesnak adott interjújában. Trump 2021 januárjában költözött ki a Fehér Házból, miután vereséget szenvedett a jelenlegi elnöktől, Joe Bidentől. Amikor apósa Mar-a-Lagóba helyezte vissza székhelyét, ahol elnöksége alatt is sok időt töltött, Kushner Miami egyik elővárosában, Sunny Isles Beachen alapította meg Affinity Partners névre hallgató befektetési cégét. Ez az, amely ma közel 3 milliárd dollárt kezel. De kik bíztak a szektorban zöldfülűnek számító Kushner befektetési képességeiben ennyire?
- az egyik legnagyobb szaúdi állami befektetési alap 2 milliárd dollárt adott a cégnek,
- 400 millió jött Katarból és Abu-Dzabiból, szintén állami alapokból,
- 600 millió jött egy meg nem nevezett befektetőtől valamint Terry Gou tajvani milliárdostól, ő a Foxconn alapítója. (Az iPhone-okat gyártó óriásvállalat és Kushner között nem újkeletű a kapcsolat, a cég wisconsini gyárának támogatását Kushner segített letárgyalni.)
„Bíznak bennem, és el akarják kezdeni a kapcsolatok kiépítését Izraellel” – mondta Kushner az Öböl-menti befektetőiről. „Segíteni nekik, hogy jó befektetéseket találjanak Izraelben, szerintem ez nagyon fontos és izgalmas dolog.”
Egy fura befektetési cég, ami arab pénzt fektet be Izraelben
Kushner vagyonának több mint a fele – jelenleg mintegy 580 millió dollár – a családja több évtizedes, New York-i székhelyű ingatlancégében, az elmúlt években virágzó Kushner Companies-ben lévő 20 százalékos részesedéséből áll, amelyet 27 és 36 éves kora között vezérigazgatóként igazgatott. A családi céget amúgy akkor vette át, amikor apját többek között adóügyei miatt letartóztatták. Jared a nehéz helyzetből ügyesen lavírozta ki a céget, terjeszkedni is tudott. A cég mai sikereit ő alapozta meg, ezt apja is elismeri.
2017-ben lett Trump főtanácsadója, vagyona azóta nagyot nőtt. A Forbesnak nyilatkozó piaci szakértők szerint a közel 10 éves futamidejű alapot kezelő és a befektetői miatt kétes megítélésű Affinity értéke nagyjából 170 millió dollár lehet. A hasonló profilú, de a piacon már bizonyított befektetési cégek értéke ennél magasabb. Az Affinity relatíve kevés befektetőre támaszkodik, és nehezen hihető, hogy azok újra elköteleződnének ekkora összeggel.
„Az emberek tudják, ki Jared Kushner, de ő nem egy Blackstone. Ő egy magánszemély”
– jellemezte a társaságot Ben Budish, a Barclays elemzője a Forbesnak.
Ezzel szemben felesége, Ivanka vagyona nagyjából 50 millió dollár lehet a Forbes kimutatása szerint, hiszen édesapjuk eddig nem engedett át túl sok vagyonelemet és részvényt a gyerekeinek a vagyonából. Mondhatni a befolyásuk jóval túlmutat a vagyonukon.
Az amerikai Forbes értékelése szerint erősen kérdéses, hogy Kushner össze tudott volna-e szedni ennyi befektetői tőkét, ha nem Trump az apósa és nem rendelkezne kiváló politikai kapcsolatokkal. Az Affinity jövője így is kérdéses. Bár a Forbes szerint Kushner a cégnek köszönhetően elérheti az 1 milliárd dolláros kimutatott vagyont, az igazi nagy lökést az jelentené, ha Trump holnap újra győzne az elnökválasztáson. Ez ugyanis felbátorítaná a befektetőket, hogy érdemes Kushner mellé beszállni.
„Ha Trump nem indulna, akkor azt mondhatnám, hogy van egy igazán világos útitervem arra, hogy mi fog történni az üzlet következő öt-tíz évében. De nyilvánvalóan az a célom, hogy folytassuk azt, amit most csinálunk.”
Az Affinity mostanra mintegy 1,6 milliárd dollárt fektetett be legalább nyolc cégbe Brazíliában, Németországban, Izraelben, az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Arab Emírségekben a pénzügyektől az energiáig terjedő iparágakban. Kushner elmondása szerint a cég az MI-be és az adatközpontokba is befektet, és két ingatlanprojektet tervez Albániában és Szerbiában.
Kushner eddigi legjelentősebb befektetései az izraeli befektetések. Az Affinity 2023 szeptemberében jelentette be, hogy 110 millió dollár értékben 15%-os részesedést szerzett a Shlomo Group konglomerátum autóipari és hitelezési üzletágában.
Ez volt a szaúdi és katari vagyonalapok első ismert befektetése Izraelben, ami azért jelentős, mert egyik Öböl-állam sem tart fenn diplomáciai kapcsolatot Jeruzsálemmel.
Kushnernek mindkét kormánytól mentességet kellett kérnie ahhoz, hogy az üzlet megvalósulhasson. Egy hónappal később az október 7-i támadások felforgatták a Közel-Keletet.
Kenőpénz vagy nagy üzlet?
2028-29 körül kezdhet majd el exitálni az Affinity azokból a cégekből, amelyekbe beszállt. Akkor kaphatunk képet arról, hogy a cég hogyan teljesített. (Eddig két tőzsdei cégben vettek részesedést, ott egyelőre jó a hozam.) Az Affinity 110 millió dollárt fektetett be a német EGYM fitnesztechnológiai startupba 2023-ban, amelynek értéke azóta 53%-kal nőtt egy szeptemberi újabb finanszírozási kör után. „Olyan befektetőt akartunk, aki alaposan ismeri az amerikai gazdaságot” – mondta Philipp Roesch-Schlanderer, az EGYM társalapító-CEO-ja.
„Nagyszerű partnerek voltak. Jared ráadásul mindig rendelkezésre áll.”
A jó hírek mellett van rossz is: a Zampba nevű brazil gyorsétterem-láncon eddig vesztettek, bár Jared itt is bizakodó. Ebből is látszik, korai még mérleget vonni.
„Négy év szünetet tartottam a pénzkeresésben” – mondja a 2017 és 2021 közötti időszakról, amikor apósa, Trump mellett dolgozott. A tőkebefektetésekben ugyan új szereplő, de bátyja, Josh cége, a Thrive Capital korai befektetője volt az Instagramnak és a Spotify-nak is, Jared pedig 2017 előtt bent ült a befektetési bizottságban. Volt kitől tanuljon.
Ugyanakkor így is egyértelműnek tűnik, hogy washingtoni – geopolitikai kérdésekkel kapcsolatos tanácsadói – munkája segítette elő a Fehér Ház utáni karrierjét. A Forbesnak nyilatkozó több szakértő szerint valószínű, hogy az Affinity Öböl-menti befektetői nem csak a pénzügyeket tartották szem előtt, amikor beszálltak a cégbe. Szinte példátlan, hogy ilyen hatalmas szuverén vagyonalapok milliárdokat áldozzanak egy új cégre, amelynek alapítója gyakorlatilag tapasztalatlan.
A szaúdi állami befektetési alap stratégiájának része, hogy olykor a geopolitikai szempontokat a hozam elé helyezi.
A New York Times írt arról korábban, hogy Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg maga járt közben, hogy az alap beszálljon Kushner cégébe annak ellenére, hogy a tapasztalatlansága miatt felvetődtek aggályok a befektetési bizottságban. Egyesek szerint ez a pénz inkább egyfajta jutalom a Kushner által vitt Öböl-barát politikáért és azért cserébe, mert a Fehér Ház Trump alatt csak visszafogottan kritizálta a szaúdi rezsimet, például az emberi jogok kérdésében vagy a rendszerkritikus Dzsamál Hasogdzsi újságíró meggyilkolása után, amit a CIA szerint maga a koronaherceg rendelt el. „Kushner a politikából való távozása után hónapokon belül már 2 milliárd dolláros üzletet kötött a szaúdiakkal” – mondja Virginia Canter, a washingtoni Citizens for Responsibility and Ethics etikai tanácsadója.
„Ez inkább tűnik kenőpénznek, mint befektetésnek.”
Szerinte kötelezően elő kellene írni az ilyen esetekre egy türelmi időt, amin belül nem lehetne üzletelnie olyan feleknek, akik korábban diplomáciai kapcsolatban voltak.
A befektetési céget etikai és nemzetbiztonsági okokra hivatkozva a demokrata törvényhozók is támadták, de Jared visszautasította az összeférhetetlenség vádját. Bár az Affinity nem sokkal a január 6-i, a Capitoliumban történt zavargások után alakult – amikor még nem volt világos, hogy Trump újraindul-e a következő választáson –, egyesek úgy tekintenek a befektetésekre, mint egyfajta fedezetre arra az esetre, ha mégis indulna. Kushner azt mondta, hogy ő és Ivanka hivatalosan nem fognak csatlakozni semmilyen jövőbeli Trump-kormányzathoz. Informálisan persze még mindig tanácsot adhatnak Trumpnak. Minden bizonnyal így is fognak tenni.
„A szaúdiak olyan valakit kapnak, aki bármikor beszélhet Trumppal”
– mondja erről Mark Katz, a George Mason Egyetem politológus professzora. „Ez egy nem-vesztes ajánlat. Segíthet a Trumpra gyakorolt befolyásban, de segíthet, ha ezek a beruházások valóban jól mennek” – mondja David Makovsky, az izraeli-palesztin tárgyalásokért felelős amerikai különmegbízott korábbi főtanácsadója. Katz hozzáteszi:
„Ha Trumpot nem választják meg, nem hiszem, hogy több szaúdi beruházást fogunk látni”.
Kushner a Trumpra jellemző magabiztossággal söpri félre ezeket a véleményeket. „Üzenem a kritikusoknak, hogy ez egy objektív mérőszámok alapján működő üzlet, és ezek az emberek a megtérülést keresik. És én hiszek abban, hogy idővel nagyszerű hozamokat fogunk elérni.”
A Forbesnak ugyanakkor nem akart egyelőre arról beszélni, hogy tervezik-e újabb alap indítását. Talán majd a választás után kiderül.