Nem ad ki három, általuk megkötött szerződést az Integritás Hatóság, melyekhez ráadásul saját bevallásuk szerint egyéni preferenciáik alapján választották ki a partnereket. Például a Fidesz kedvenc biztonsági cégét.
Az Integritás Hatóságot az Európai Unió felé tett egyik kötelezettségválallása miatt hozta létre a magyar kormány a korrupció és a közpénzégetés visszaszorítása céljából, de a szervezet mintha mégsem ennek megfelelően működne.
Az Átlátszó három szerződésre volt kíváncsi, miután a hatóság honlapján tette közzé az 5 millió forintot meghaladó szerződések listáját. A lap a VALTON-SEC Zrt.-vel, a L’azar Advisory Kft.-vel és a Level Nine Vezetési Tanácsadó Kft.-vel kötött szerződéseket kérte ki, de írásban nem kaptak választ, hanem azt kérték tőlük, hogy személyesen fáradjanak be a Roosevelt téri irodába.
Biró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke személyes találkozón mondta el: nem adja ki a szerződéseket
és nem hiszi, hogy meg kellene indokolnia, miért.
Elmondta továbbá, hogy nem kértek be több ajánlatot a feladatok ellátására, Biró Ferenc elnök maga választotta ki a megbízott partnereket, mivel „nem volt idő és ember”, aki lebonyolítsa az eljárásokat abban a negyedévben, amikor indultak.
„Nem tartoznak harmadik félre”
Így lett végül – versenyeztetés nélkül – többek között a Valton Securityvel egy bruttó 18 millió forintos szerződésük 5 hónapra, vagy a L’azar Advisory-val „speciális szaktudást igénylő szakértői feladatokra” 15 millió forintért 9 hónapra.
Ezek a szerződések azonban Biró Ferenc szavai szerint „nem tartoznak harmadik félre”, úgyhogy „a beszélgetésnek ezt a részét le is lehet zárni”.
Így például a Fidesz kedvenc biztonsági cége vigyáz a korrupció elleni hatóság elnökére. Részletek az Átlátszó cikkében.
Frissítés
A cikk megjelenése után az Integritás Hatóság azt közölte a Forbes.hu-val, hogy az Átlátszó pénteken, a szemlézett interjút követően közérdekű adatigénylést nyújtott be a szóban forgó szerződések iránt. A hatóság végül hétfő délelőtt elküldte a kért, anonimizált szerződéseket. Hozzátették, az Átlátszó olyan korábbi, ímélben történt újságírói kérésre hivatkozott, melyben nem volt közérdekű adatigénylés.