Takács Péter korábban azzal vádolta az orvosi kamarát, hogy Gyurcsány kottájából játszik. Úgy tűnik, újra konstruktív irányba vihetik a tárgyalásokat.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) nyomásgyakorlási akcióba kezdett februárban, hogy elérje a kormánynál, vegyék komolyan a szakmai érveiket az egészségügy átalakításában. A kormány törvénnyel ment neki a kamarának, rekord gyorsan vitték át, hogy szétverjék az 50 ezres tagságú szervezetet. A két legfontosabb lépés: elvették tőlük az etikai ügyeket és megszüntették a kötelező tagságot is. A MOK kampányt indított, végül a tagok kétharmada maradt. A tagság ugyan csökkent, de ez erős legitimációt adott a kamarának így is.
Az államtitkár (már) várja a javaslatokat
A Forbes.hu-nak adott interjújában a MOK elnöke, Kincses Gyula élesen kritizálta a kormány lépését a kamara-törvény miatt, de azt mondta, szakmai alapon dolgoznak tovább, a pártpolitikától távol tartják magukat. Az egészségügyi államtitkár, Takács Péter ugyanakkor igyekezett pártpolitikai színezetet adni a történteknek, a kormány narratívájának megfelelően ellenzéki szerepbe akarták tolni a MOK-ot.
Ezen a felálláson változtatott az, hogy az orvsok nagy többsége mondta: tag marad a MOK-ban. Ezzel lényegében kiálltak a kamara akciói mellett is. Takács a korábbiakhoz képest már jóval konstruktívabb és visszafogottabb stílusban jelentette be, hogy tárgyalt a kamara vezetésével.
Az államtitkár tegnap találkozott Kincses Gyulával, a MOK elnökéve és Soós Zoltánnal, a MOK Háziorvosi Csoport vezetőjével. Mint írta, a kiemelt témák között szerepeltek az alapellátás változásai és az új háziorvosi indikátorrendszer. „Az elmúlt hónapok tapasztalatai alapján közösen jelöltük ki az alapellátás finanszírozásának főbb irányait. Ahogy eddig is, a továbbiakban is partnerként tekintek a Magyar Orvosi Kamarára, s a jövőben is várom szakmai javaslataikat és észrevételeiket az egészségüggyel kapcsolatos kérdésekben.”
Takács szavaival ellentétben ez inkább fordulatnak tekinthető, kommunikációs szinten legalább is mindenképp. Ha nem is mindenben, de azért úgy tűnik, a kormány meghallotta a kamara korábbi követeléseit. Az ápolóknak elég komoly fizetésemelést lengettek be, igaz, nem közülük nem mindenkinek. Ezek után csak az a kérdés: mi értelme volt szétverni a kamarát és csorbítani a jogait?