Nagy Márton szerint kitermelnék a hajdúszoboszlói földgáztárolóból az úgynevezett párnagáz jelentős részét. Ha ez megvalósul, az tönkreteheti az ország egyik legnagyobb kapacitású létesítményét.
A gazdaságfejlesztési miniszter a múlt hónapban jelentette be, hogy a forintra nehezedő nyomás csökkentése érdekében kitermelhetik a hajdúszoboszlói gáztározó párnagázának jelentős részét. A G7.hu járt utána, miért teheti ez tönkre a tározót és mi állhat a döntés mögött.
Mi az a párnagáz és miért jó kitermelni?
A párnagáz ugyanolyan földgáz, mint amit kereskedelmi céllal helyeznek el a tárolóban, csak éppen technikai-technológiai funkciója van. Ez a mennyiség tartja fenn a szükséges nyomást a földalatti létesítményben, és biztosítja, hogy a felette lévő úgynevezett mobil (kereskedelmi) gázmennyiséget ki lehessen onnan venni. Ha kitermelik, akkor a tároló használhatatlanná válik.
Hajdúszoboszlón hivatalosan 1,6 milliárd köbméter kereskedelmi célú földgázt lehet elhelyezni a benne lévő 2,2 milliárd köbméternyi párnagázra. Nagy Márton bejelentése alapján ebből 800 millió köbmétert vennének ki.
A párnagázzal történő tranzakciókra korábban is volt példa, ezeknek egyik fontos oka, hogy javítani lehet általuk a bevont cég és végső soron az állami energiaóriás MVM-csoport nyereségét. Erre most is szükség lehet.
Az olcsóbban nyilvántartott párnagáz értékesítésével a cég kevesebbet bukik – sőt nyerhet is – mint a piaci árú gázéval.
A tárolóhely aranyat ér
A tároló használhatatlanná válása azonban nagy veszteség, a földgáztárolás ugyanis jó biznisz. Az elmúlt hónapokban felértékelődtek a magyar tárolók is, élénk érdeklődés volt irántuk az elmúlt időszakban.
Ellátásbiztonsági szempontból is hatalmas szükség lehet jövőre a tárolókapacitásra, hogy nem feltétlenül az idei, de a jövő évi télre megfelelő mennyiségű gázt fel lehessen halmozni.