9,538-ról 20 százalékra növelte részesedését a 4iG az izraeli Spacecomban. Három év múlva összejöhet a többségi, 51 százalékos tulajdonrész megszerzése és az első magyar hírközlési és telekommunikációs kereskedelmi műhold.
A Jászai Gellért érdekeltségébe tartozó 4iG Nyrt. február 24-én a Budapesti Értéktőzsde oldalán arról tájékoztatta a részvényeseit, hogy tőkeemeléssel 9,538 százalékról 20 százalékra növelte a műholdüzemeltető Spacecomban fennálló részesedését.
Mit tud a cég?
Ez az az izraeli műholdüzemeltető vállalat, ami a 4iG űripari törekvéseinek egyik sarokköve. 2021-ben még 51 százalékos részesedést szerettek volna vásárolni a tel-avivi tőzsdén jegyzett cégben egy 18,8 milliárd forintra becsült ügylet keretein belül, de ezt az izraeli kormány nem engedélyezte.
A 4iG-nak 2022 októberében végül 9,538 százalékos részesedést sikerült vásárolnia, és bejelentették, hogy a tranzakció zárását követő három évben további 31 százalékkal növekedhet részesedésük a Spacecomban, már amennyiben az izraeli Kommunikációs Minisztérium, valamint a vállalat részvényesei hozzájárulnak az további tulajdonszerzéshez.
Így végül mégis összejöhet az eredetileg tervezett, 51 százalékos tulajdonrész.
Miért kell ez a 4iG-nek?
A Spacecom négy geoszinkron műholdból álló flottát tulajdonol, illetve üzemeltet különböző orbitális pozíciókban (AMOS 3, AMOS 4, AMOS 7 és AMOS 17). Az izraeli társaság világszerte kínál sugárzott, valamint szélessávú műholdas szolgáltatásokat ügyfeleinek. A közleményben a 4iG megjegyzi, hogy a tőkeemelés jelentős kompetenciabővülést jelent a cégnek, mivel „a globális lefedettséggel rendelkező szolgáltató Magyarországon és a
régióban AMOS 3 műholdján keresztül 2024-ig biztosíthatja szolgáltatásait a magyar geostacionárius
pályát használva.
Ezt követően Magyarországnak újra lehetősége nyílik arra, hogy saját pályapozíciója és frekvenciája fölött rendelkezzen.”
A 4iG-n belül e célból alapították 2020 nyarán a Carpathiasat Zrt.-t. A végcél az, hogy 2024-re pályára állítsák Magyarország első hírközlési és telekommunikációs kereskedelmi műholdját.