Az elharapódzó infláció várhatóan a lakáspiacra is hatással lesz. Az ingatlanok drágulása azonban már a korábbi években megkezdődött, ezért felmerül a kérdés, hogy mennyire tudnak lépést tartani a vevők a lakásinflációval.
Az elmúlt 3 év adatai alapján a vásárlók még állják a sarat, és egyre többet hajlandóak kifizetni az eladásra kínált használt lakásokért – derül ki az Ingatlan.com elemzéséből. Az ingatlanhirdetési portál szakemberei megnézték, hogy Budapesten és a legnépszerűbb városokban az érdeklődők háromnegyede maximum mennyit adna egy-egy eladó használt lakásért vagy házért, és emellett a kínálatban melyek a legjellemzőbb árak.
Két kivétellel mindenhol össze kell szorítani a fogunkat
A nagyvárosok többségében drágábbak az eladó házak, mint a vevők lélektani határa, de egyelőre a vásárlóerő tudja tartani a lépést az inflációval. 2019-ben a vásárlók háromnegyede maximum közel 55 millió forint értékű keresett ingatlan, egy évvel később 58,8 millió forintért, az idén pedig közel 60 millió forintért. Ezzel párhuzamosan a kínálat háromnegyedét lefedő ingatlanokért két éve maximum 61 millió, 2020-ban 59,9 millió, az idén pedig közel 70 millió forintot kértek a tulajdonosok.
A vidéki nagyvárosokban is hasonló a helyzet: Debrecenben 13 százalék, Kecskeméten 10 százalék, Szegeden pedig 7 százalék a különbség a kínálati és a keresleti oldal között.
Győr és Balatonfüred kiemelkedik az országos mezőnyből, ebben a két városban már 28 százalékos az eltérés.
Kivételt csak Szombathely és Miskolc képez, ahol a vevők lélektani határa magasabb, mint a kínálat háromnegyedének értékhatára.
A Balatonon hatalmas a különbség
A Budapesten kívüli piacon ehhez képest sokkal nagyobb változások következtek be. Az országos lista élén az idén Balatonfüred áll: ott az érdeklődések háromnegyede maximum 90 millió forint értékű használt ingatlanokra érkezett, szemben a 2020-as 70 milliós és a tavalyelőtti 49 milliós lélektani határral. Közben a 2019-ben jellemző 92,5 millió forintos kínálati ár az idei kínálatban több mint 124 millió forintra nőtt. Ez pedig kiemelkedő, 28 százalékos ollót jelent 2021-ben a két oldal között.
A Balaton déli partján lévő Siófokon is jelentős az eltérés, a 64,9 millió keresleti átlagárral szemben 89 millió forintot meghaladó kínálati ár társult,
ez pedig 27 százalékos különbségnek felel meg. Balatonfüred mellett Győrben és Veszprémben van még hasonlóan nagy, 28 és 29 százalékos különbség.
Fotó: Sebestyén László