A tavaly májusi tranzakciószámtól azért jócskán elmarad a mostani.
A csendesebb április után újra erősödött a lakóingatlanpiac, a májusra becsült 12 519 tranzakció ötszázalékos emelkedést mutat az előző hónaphoz képest, de még így is 12 százalékkkal elmarad a tavaly májusi, kiugróan erős forgalomtól – derül ki a Duna House Forbes.hu-nak eljuttatott közleményéből.
Gyorsan elkelnek a panelek
A panellakások forgási sebessége országosan gyorsult az elmúlt hónapban, a kelet-magyarországi panelek értékesítéséhez mindössze két hónap elegendő, de Nyugat-Magyarországon és a főváros pesti oldalán sem kell sokkal több, 2,5 hónap alatt jutnak el az eladók a szerződéskötésig.
A használt téglalakások eladási ideje Budán a legrövidebb. Vidéken csökkent az értékesítési idő a téglalakások esetében is a tavalyi év azonos időszakához képest, bár kevésbé számottevő mértékben, mint a paneleknél.
Drágulnak a panelek is
A Duna House országos hálózatának értékesítési adatai a panellakások töretlen drágulását mutatják. A legmagasabb árú panellakásokat továbbra is a budai lakótelepeken adták el. Vidéken, idén májusban 458-490 ezer forint között juthattunk ehhez az ingatlantípushoz négyzetméterenként.
A főváros pesti oldalán az átlagár 736 ezer forintos négyzetméterár volt a múlt hónapban, azonban a pesti paneltranzakciók között már licitáló vevők jelenlétére is volt példa idén májusban.
Közel az egymilliós négyzetméterár
Szintén emelkedett a téglaépítésűek ára, a főváros budai oldalán, valamint Pesten, a belvárosi területen átlagosan 950 ezer forintba került egy használt téglalakás négyzetméterenként. Licit nem jellemző ennél az ingatlantípusnál, azonban Kelet- és Nyugat-Magyarországon közel kétszeresére növekedett a vevők mozgástere az irányárhoz képest.
Egyre drágább ingatlanokat keresnek vidéken
A vidéki tranzakciók között is a magasabb értékű ingatlanoké a többség. Közép-Magyarország kivételével, országosan a 40-60 négyzetméter nagyságú ingatlanok voltak a legkeresettebbek. A tavaly ilyenkor értékesített ingatlanok jelentős része a 15-20 milliós kategóriába tartozott, idén a 40 millió forint feletti otthonokat keresték a legtöbben. A kistelepüléseken a pandémia okozta változások óta jelentősebb ingatlanforgalmat tapasztalnak értékesítőink. A bővüléshez hozzájárult az ezeken a településeken elérhető Falusi CSOK lehetősége, amelynek meghosszabbítása továbbra is segítheti a vidéki ingatlanpiac menetelését.
Vidéki befektetők
A befektetők aktivitása továbbra is erős Budapest mellett vidéken is. A fővárosban a vásárlók 42 százaléka tartozik ebbe a vevői csoportba, akik átlagosan 54 millió forintot fordítottak idén májusban megtakarításaikból ingatlanvásárlásra. Az ország teljes területén vezető vásárlási ok még a nagyobb lakásba költözés is. A tágasabb otthonért átlagosan 46,5 millió forintot áldoztak a vidéki vevők.