Donald Trump amerikai elnök háborút hirdetett a kínai gyártó ellen, amelynek – minden ilyen ügyhöz hasonlóan – egyaránt lesznek győztesei és vesztesei.
Természetesen a Huawei a vesztesek közé tartozik, hacsak nem számoljuk azt, hogy még ismertebb márka lesz, amelynek talán még a nevét is megtanulják leírni – jegyzi meg némi iróniával Simon Rockman szakíró az amerikai Forbes.com-ra írt cikkében. (A kínai cég ellen hozott amerikai szankciókat egyelőre felfüggesztették, pont azért, hogy az amerikai cégek is fel tudjanak készülni rá, de a Trump-adminisztráció elég eltökéltnek tűnik.)
Győztesek
- Ericsson
- Nokia
- MediaTek
- Samsung
- Cisco
Ericsson
A hálózati infrastruktúra-üzlet eléggé hasonlít egy kétszereplős lóversenyre. Ha az egyik lovat diszkvalifikálják, a másik benyargal a célba. Már most látható, hogy az 5G miatt óriási a kereslet, az Ericssonnak pedig nem feltétlen az árversenyen kell törnie a fejét.
Nokia
A lovas hasonlatnál maradva a harmadik induló a Nokia, valamivel lemaradva a két legnagyobb mögött. A Nokia nem csak a Huawei kieső üzleteiből profitálhat: akik eddig a Huaweit és az Ericssont játszották ki egymás ellen, immár a Nokia nevét is bedobhatják a tárgyalásokon. Jóllehet a Nokia Infrastructure nem ugyanabban a kézben van, amiben a telefonkészülékeket gyártó üzletág, mindenképpen erősödő eladásokra számíthatnak, különösen Indiában, ahol még mindig a legkedveltebb gyártónak számítanak.
MediaTek
A másodikszámú okostelefonos chipgyártó 1,5 milliárd terméket értékesített tavaly. Jóllehet a zászlóshajónak számító Huawei P30-ben a gyártó saját, Kirin processzorát használják (akárcsak a P9-, P10-, P20-, P30-, P Smart-, Mate szériában), a többi, jellemzően a középkategóriás készülékbe szerelt lapka az amerikai Qualcommtól származott. Eddig. A legvalószínűbb forgatókönyv – rövidtávon mindenképpen – hogy ezeket a tajvani székhelyű MediTekre cseréli a kínai gyártó. (Frissítés: korábban azt írtuk, csak a P30-ba szereltek Kirin processzort, a cikket később pontosítottuk.)
Samsung
A Huawei a világ másodikszámú mobilgyártója, lemaradva a Samsung mögött. Ha a kínai gyártó kimarad az androidos buliból, az már elég ok lehet arra, hogy valaki csak emiatt a koreai gyártó termékét válassza. Különösen igaz ez az 5G-re, ahol kezdetben nagyon korlátozott lesz a választható készülékek száma.
Cisco
Az amerikaiak gyakran védekeznek azzal, hogy a kínai gyártó karanténba zárása nem egy amerikai gyártó érdekében történik. Nos. A Dell és Hewlett Packard is sok hardvert ad el, mégis a Cisco fog a legtöbbet profitálni a tilalomból. A hálózatokat építő szakemberek a nagyon „látványos” 5G Rural First bevezetésén dolgoznak, amellyel először földrajzilag elzártabb részeket céloznak meg. Ne lenne amerikai vetélytárs? Ugyan.
Vesztesek
- Qualcomm
- Google
- Apple
- Vodafone
Qualcomm
Nem elég, hogy az okostelefonok és a mobilos infrastuktúra terén világszerte legnagyobb chipgyártónak számító vállalat elveszítette a legnagyobb megrendelőjét a Huawei személyében, ráadásként várható, hogy a szintén kínai ZTE-nek sem szállíthat tovább, amely komoly eredményeket tud felmutatni az ázsiai piacon.
Google
Az Android a legnépszerűbb mobilos operációs rendszer, amelyhez így a Google nem szállíthat többé frissítéseket Huawei készülékekre (ahogy korábban írtunk róla: a már megvásárolt telefonokra elérhetők lesznek majd a frissítések), ezért a kínai óriás saját rendszert ír. Ehhez a Huaweinek bőven megvannak a képességei. A Microsoft is rájött: hiába ír valaki jobb operációs rendszert az Apple-nél vagy a Google-nél, appok nélkül sikertelen lesz. Lehetséges, hogy a kínai piacon natív márkák épülnek fel, amelyek később Indiában és a világ többi részén is elterjedhetnek.
Apple
Bár azt gondolhatnánk, hogy a másodikszámú gyártó nehézségei jó hír hírek a harmadikszámú gyártó számára, várhatóan az Apple lesz a kínai bosszú elsőszámú céltáblája. Lehetséges, hogy mindez nagyon finoman, észrevétlenül történik, és az is lehet, hogy adók teszik majd elérhetetlenül drágává. Ez a világ legjobban növekvő piaca, az itteni veszteségek megtorpedózhatják az Apple pénzügyi terveit. Összegezve: az Apple van leginkább kitéve Kína és Trump kereskedelmi háborújának.
Vodafone
Az Egyesült Királyságban egy hálózat szorul a leginkább a Huaweire, ez a hálózat pedig nem más, mint a Vodafone. A hálózatok nagyon szoros kapcsolatban állnak az infrastruktúra-szállítóikkal, ezért nagyon nehéz az egyiket lecserélni egy másikra. A cég nemrég bejelentette, hogy a kínai gyártóval közösen elindítja az 5G-hálózatát. Namost. Ha mégis meg jell kezdenie a tárgyalásokat az Ericssonnal vagy a Nokiával, a sor végére kerül és az ottani vezetők is tudják, hogy a cégnek nincs más lehetősége. Nem egy irigylésre méltó pozíció ez.