A Forbes becslése szerint 5 éve 2,5 milliárdért vették meg a patinás kispesti klubot magyar befektetők. Minden szinten romokban a Honvéd. Új tulajdonos jöhet.
Mi történt? A tavaly az NBI-ből kieső patinás Budapest Honvéd idén csak vergődik, a menedzsmentben és a pályán is nagyok a gondok. A klub tulajdonosai múlt hét pénteken már arról beszéltek, átvilágítják a klubot, tárgyalnak annak eladásáról. A klubnál a szurkolók közben tüntettek a jelenlegi tulajdonosok ellen.
Ki lehet a vevő? Leisztinger Tamás milliárdos lehet az egyik befutó, de úgy tudni, külföldi befektetők is érdeklődnek. Leisztinger korábban a DVTK tulajdonosa volt, 2020-ban szállt ki a diósgyőri fociból. A klub Mészáros Lőrinc üzleti körében landolt.
Leisztinger a Forbes legfrissebb kimutatása szerint a 22. leggazdagabb magyar 100,5 milliárd forintos becsült vagyonnal. A nagyvállalkozó a kassai fociból amúgy nem szállt ki, ott fociakadémiát is épít, amit a magyar kormány is támogat.
Magyar fociüzlet. Egy külföldi befektető beszállása mindenképp meglepetés lenne, főleg azok után, hogy az Újpest is visszakerült magyar kézbe. A sajátos magyar futballviszonyokon eluralkodott a politika, az első osztály valamennyi klubja jelenleg kötődik valahogy a NER-hez.
Mennyit ér egy magyar klub? Az Újpestet 6,2 milliárdért vehette meg most a Mol. A Honvéd 2019-es eladását anno a Forbes is felbecsülte, akkor 2,45 milliárd forintra taksáltuk az üzletet. Csakhogy az egyik kupasikerek és bajnoki arany utáni csapat volt, ami gazdaságilag is lábra állt a csődközeli helyzet után, sikeres akadémiát húzott fel és elindult a stadion rekonstrukciója is. Mindez a klubot 2006-ban felvásárló George Hemindway érdeme volt. A Honvéd stadionja ugyan megújult, de jelenleg minden más romokban. A csapat a másodosztályban közelebb áll a kieső zónához, mint a feljutó helyekhez, idén biztosan nem jutnak vissza az élvonalban.
Kik adják el? A Metalcom-csoporthoz tartozó Reditus Equtiy Zrt. a csapat jelenlegi tulajdonosa. Azaz: Mendelényi Dániel és Bozó Zoltán. Ők építették és működtetik a déli határkerítést, vagyis kötődnek a NER-hez, de nem nem mondhatni, hogy elsővonalat NER-cégek az övéik.
A kispesti klub mögött álló Honvéd FC Kft. az utolsó lezárt üzleti évében (2022) 1,5 milliárdos forgalom mellett 1,3 milliárdos veszteséget hozott össze. A klub hitelei még 380 milliót tettek ki 2018-ben, mára ez már 5,9 milliárd forint. Gazdaságilag mindenképp hatalmas bukta a sztori, az biztos.