A hatodik leggazdagabb magyar közmédiáról, közbeszerzési rendszerről, béremelésről, állami hirdetésekről szeretne tárgyalni az ellenzéki összefogással, mondván, célja a kormányváltás.
„A Megoldás Mozgalom alapító-elnökeként fontosnak tartom újra tisztázni politikai szerepvállalásom alaptézisét. Ragaszkodva eddigi megnyilvánulásaim legfontosabb gondolataihoz, leszögezem, hogy célom a kormányváltás biztos és zökkenőmentes megvalósítása, nem pedig annak késleltetése vagy megakadályozása” – így kezdi nyílt levelét Gattyán György, amit a Telex is lehozott, és melynek címzettje „minden, a változásért tenni akaró honfitárs, az Ellenzéki Összefogás Vezetői”. Kormányváltást szeretne.
Arra kéri az ellenzéket, támogassák őt, 2022. január 17-ig kezdjenek közös tárgyalásokba, dolgozzák ki a részleteket.
Szeretné, ha „a múltat végleg magunk mögött hagyva, hazánk ténylegesen átlépjen a 21. századba”. Segítséget kínál a kormányváltó erőknek, ha szándéknyilatkozatot tesznek ők is elköteleződnek a Megoldás programpontok mellett. Arra kéri fel az ellenzéki összefogást, hogy tegyenek szándéknyilatkozatot, fejezzék ki „támogató hozzáállásukat, elhatározásukat a Megoldás Mozgalom alább felsorolt pontjaival kapcsolatban”, hogy aztán „ a tavaszi választásokig egy, a két fél által aláírt javaslatcsomag készülhessen”.
A Megoldás Mozgalom javaslatai röviden
- A magyarországi közbeszerzési rendszert strukturálisan át kell alakítani, hogy azt egy olyan digitális informatikai rendszer felügyelje, amely valós megoldást nyújt a személyi jellegű visszaélések megszűntetésére és a mesterséges intelligencia előnyeit kihasználva képes legyen az átlagostól eltérő (gyanús) beszerzések automatikus felderítésére.
- A kormányváltást követően, azonnali (további) 10%-os alapbéremelést kell végrehajtani az állami közoktatásban dolgozók részére, a jelenlegi egyházi támogatások terhére. Továbbá garanciavállalást kell tenni arra, hogy az állami oktatásban dolgozók teljes bére inflációkövető lesz.
- A magyar fiataloknak versenyképes, digitális jövőt kell teremteni, ezért minden 14. életévét betöltött magyar állami közoktatásban résztvevő fiatalnak biztosítson az állam alanyi jogon egy szoftverekkel felszerelt, távoktatásra alkalmas hordozható számítógépet – amelyet érvényes tanulói jogviszonnyal a jogosult automatikusan megkap -, és amely a tanulmányok sikeres befejezését követően a diák tulajdonába kerül.
- A kormányzati szervezetek és a 100%-ban állami tulajdonban lévő, non-profit vállalatok kommunikációs- és hirdetési kiadásait radikálisan csökkenteni és korlátozni kell, hogy azok összesen ne haladhassák meg a nettó 10 milliárd forintot.
- Jelentősen csökkenteni kell a közmédia költségvetését, hogy az ne legyen magasabb a kormányváltást követően a mindenkori, legnagyobb kereskedelmi televíziós társaságok megelőző éves nettó árbevételénél.
„Javaslom, hogy a fenti pontok elfogadása és végrehajtása után felszabaduló és rendelkezésre álló, több száz milliárd forintot az állam elsősorban a vidék felzárkóztatására, azon belül is, az ország digitális tudatra ébredésének elősegítésére fordítsa!” – zárja Gattyán a levelet.
A Forbes becslése alapján 253,8 milliárd forintos vagyonnal a 6. leggazdagabb magyar december közepén jelentette be, hogy indul a 2022-es választásokon. Pártját december 24-én vették nyilvántartásba, székhelye Gattyán legnagyobb vállalata, a Docler Holding székháza lett. A párt elnöke Gattyán György, alelnökei a teqball (a milliárdos által feltalált pingpongfoci) két alapítója, Huszár Viktor és Borsányi Gábor, valamint Bajusz Krisztina ügyvéd.
Decemberi nagyinterjúnk Gattyánnal a Forbes.hu-n:
Borítókép: Gattyán György. Fotó: Sebestyén László