Az MBH Bank előrejelzései szerint más a helyzet az euróval és más a dollár szemben.
Mi történt? Idén még legalább egy jegybanki kamatvágással és az euróval szemben lassan gyengülő, a dollárral szemben viszont erősödő forinttal számol 2026-ig az MBH Bank – írta meg a HVG.
Előrejelzései szerint az idei, már módosított költségvetési hiánycélt könnyebben, a jövő évit nehezebben, de tarthatja a kormány.
Az euró–forint árfolyam a 400-as határ átlépését követően sem valószínű, hogy elszabadulna. Sőt, csak 2026 végére érheti el tartósan a 400-at. A dollárral szemben pedig még erősödhet is a forint, az amerikai valuta árfolyama 350 forint alá csökkenhet az elkövetkezendő két évben.
Minek köszönhető a gazdasági növekedés? Részben a hazai lakossági fogyasztás bővülésének. Ez az idei első két negyedévben egyaránt 4,1 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi adathoz képest, jobban, mint a cseh vagy szlovák családok esetében, és hasonló mértékben, mint a lengyeleké.
Sokat fogyasztunk, de kevés a beruházás. A beruházások itthon sokkal rosszabbul teljesítenek, mint a régióban bárhol. A bruttó állóeszköz-felhalmozás az első negyedévben 8,6, a másodikban 13,3 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától, miközben a régióban mindenhol, a visegrádi országok mellett Romániában és Horvátországban is nőtt ez a mutató.
Mi lesz jövőre? Elemzők szerint 2025-ben 3,4, 2026-ban a 3,8 százalékos lehet a GDP éves növekedése. Az MBH a következő két év mindegyikében – a háztartási fogyasztás 3,7 százalékos növekedésével számol,
- az állóeszköz-felhalmozás 2025-ben 2,0, 2026-ban 5,9 százalékkal nőhet
- a külkereskedelem is újra növekedési pályára áll 2025-től az előrejelzés szerint
- jövőre az export 4,8 százalékkal emelkedhet, míg 2026-ban 4,5 százalékkal
- csakúgy mint az import: itt 4,6 százalékos növekedést várnak 2025-ben, 5,1 százalékosat 2026-ban.
Hogy alakul az infláció? Itt már pesszimistább a jegybank. Idén 3,8, jövőre 3,6 százalékos fogyasztóiárindex-emelkedéssel számol Balog-Béki Márta, az MBH Bank szenior tőkepiaci elemzője.