Felfüggesztették az ingatlanpiac tavalyi nagy bukása, az Evergrande részvényeivel való kereskedést Hongkongban. Újrastrukturálnák a vállalatukat, írja a BBC.
Fizetésképtelen lett a világ legnagyobb adósságán ülő ingatlancég, az Evergrande: közel 300 milliárd dolláros hiteléhez gyűjtene pénzt az eszközei és részvényei eladásával, hogy vissza tudja fizetni a hatalmas összeget.
A vállalat év végén még azt ígérte a vagyonkezelői befektetőinek, hogy havonta közel 1300 dollárt (kb. 420 ezer forintot) fizet három hónapig mindenkinek, függetlenül a befektetések lejártától, újévi fogadalma azonban hamar romba dőlt.
Ahhoz, hogy fizessenek, az Evergrande szerint ugyanis a nem túl ideális helyzetükben plusz forrásokat kell gyűjteniük. Az ingatlanóriás a külföldi kötvényein sem tud jelenleg kamatot fizetni, továbbá súlyos konfliktusba is keveredett egy kínai önkormányzattal: Hainan szigetén 39, illegálisan építetett lakóépületet kell tíz napon belül lerombolnia.
A vállalat (vélhetően a folyamatos problémákra való tekintettel) bejelentette, hogy a hongkongi tőzsdén felfüggesztették a részvényeivel való kereskedést, de a felfüggesztést nem indokolták.
A kormány is magára hagyta
Az Evergrande egy közelgő bejelentésre hivatkozott, de ennél részletesebb információt nem tettek közzé a vállalat képviselői. Nem ez az első, hogy felfüggesztésre kerültek az Evergrande papírjai: tavaly októberben is meglépték a döntést, akkor egy (végül meg nem valósult) várható gigatranzakcióra hivatkozva.
Az ingatlanóriás papírjainak értéke tavaly közel 90 százalékot zuhant. A vállalat adósságválsága több szakértő szerint sem a véletlen műve, a kínai kormányra mutogatnak: amikor a Népköztársaság maximalizálta, hogy az ingatlanfejlesztői mennyi külföldi forrást vehetnek igénybe, tudni lehetett, melyik vállalatokat sodorja veszélybe ezzel.
A kritikusok szerint a kormány ezzel egyértelmű üzenetet akart küldeni, hogy az ágazat meggondolatlan terjeszkedése nem folytatódhat.
A kormány továbbá egyértelművé tette az Evergrande számára, hogy nem fog segíteni sem rajta, sem a milliárdos alapítóján, mert az Hszi Csin-ping meghirdetett programja, a társadalmi jólétet biztosítani akaró „közös jó” szabályozásai, elvei ellen mutatnának.
Ugyanakkor azt sem engedhetik meg maguknak, hogy az ingatlanóriás bukása Kína Lehman Brothers-pillanata legyen, így a vállalat újrastruktúrálását folytatják – szépen csendben, zárt ajtók mögött.
Borítókép: A China Evergrande egyik épülete. Forrás: Wikimedia