Sikerült megegyezni a Magyarországnak járó uniós forrásokról, Ukrajna támogatásáról és a globális minimumadóról is az uniós nagykövetek a COREPER (Állandó Képviselők Bizottsága) hétfő esti ülésén.
Négy pontban jutottak egyezségre az EU-hoz akkreditált nagykövetek hétfő késő estére.
Uniós források: helyreállítási terv és jogállamisági csomag
Egyes feltételekkel, de jóváhagyták az 5,8 milliárd euró (közel 2400 milliárd forint) vissza nem térítendő támogatásra vonatkozó magyar helyreállítási tervet.
- Ezzel elhárult a veszélye annak, hogy a támogatás jelentős részét, mintegy 1650 milliárd forintnyi támogatást bukjon el. (Ez akkor következett volna be, ha 2022 végéig nem fogadta volna el a Tanács a programot).
- Nem jelenti azonban azt, hogy automatikus hozzáférne Magyarország a kerethez. Előtte a magyar kormánynak 27 feltételt kell még teljesítenie az Európai Bizottság felé, amiből 17-et részben vagy egészben már végrehajtott.
- A fennmaradó feltételeket márciusi határidővel kell teljesítenie.
A jogállamisági eljárás keretében az az alku született, hogy az uniós források 55 százalékát függesztik fel, szemben a korábban javasolt 65 százalékkal. Korábban az Európai Bizottság azt javasolta a Tanácsnak, hogy fagyasszanak be 3000 milliárd forintnyi támogatást a jogállamisági problémák miatt. Ehhez képest a tagállamok némileg csökkentették a büntetési tételt, arra hivatkozva, hogy a magyar kormány az elmúlt hetekben számos fontos reformot fogadott el. A megállapodás értelmében
a befagyasztott keretet mérsékelve, 2600 milliárd forintnyi forrás kifizetését függesztik fel.
Globális minimumadó
Megállapodtak a nemzetközi multik 15 százalékos globális minimumadójáról, sőt, a Világgazdaság információi szerint még engedményt is kap a magyar kormány. Ennek értelmében nem kell majd a magyarországi 9 százalékos társasági adókulcsot felemelni, mert a lap értesülése szerint a magyar iparűzési adót számíthatják majd be a globális minimumadóba.
Visszalépett a magyar kormány Ukrajna vétójától
Elfogadták az unió 18 milliárdos segélycsomagját Ukrajna számára (amit ennek értelmében Magyarország nem vétóz tovább). Korábban a magyar kormány ellenezte, hogy az Európai Bizottság hitelt vegyen fel az Ukrajnának ígért támogatás finanszírozására, ehelyett azt javasolta, hogy a 27 tagállam egyenként kössön kétoldalú (bilaterális) megállapodásokat a kijevi kormánnyal, és saját feltételekkel segítsen Ukrajnának. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter még hétfőn délután is erről beszélt.
Az EU soros elnökségét betöltő csehek a Twitteren üdvözölték a megállapodást.
A négy említett határozatról egyelőre csak elvi döntés született. A napokban várhatóan hivatalossá válnak majd, a részletek is csak akkor derülnek ki.
Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b), Pekka Haavisto finn és Tobias Billström svéd külügyminiszter (j) az EU-tagországok külügyminiszteri tanácskozásán Brüsszelben 2022. december 12-én. Forrás: MTI/AP/Virginia Mayo