Elhalasztotta az EU a hétfői uniós megállapodás véglegesítését. Ebbe a csomagba tartoznak a Magyarországnak járó uniós források is.
Vélhetően a globális minimumadóval kapcsolatos lengyel fenntartások késleltetik a hét elején elfogadott uniós megállapodás véglegesítését – írja a Népszava. Értesüléseik szerint a szerda délutánra tervezett véglegesítés vita nélkül, úgynevezett írásos eljárás keretében történt volna meg. Az eljárás új határideje a Népszava szerint csütörtök dél lehet.
A lengyelek az adózási megállapodást kifogásolják, amit már a magyar kormány előtt elleneztek, de korábban beadták a derekukat.
A mostani helyzet viszont azt mutatja, a magyar kormánynak tett engedményeket látva ismét meggondolták magukat.
Magyarország mentességet kapott a rendelkezés alól, azaz a magyar iparűzési adó beleszámít majd a globális minimumadóba.
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter az uniós megállapodással kapcsolatos keddi sajtótájékoztatón azt mondta, abban bízik, hogy napokon belül aláírhatják a megállapodásokat. Pontos időpontot akkor ő sem tudott.
A héten elején még mást emlegettek
Ahogy arról korábban a Forbes.hu-n is beszámoltunk, sikerült megegyezni a Magyarországnak járó uniós forrásokról, Ukrajna támogatásáról és a globális minimumadóról is az uniós nagykövetek a COREPER (Állandó Képviselők Bizottsága) hétfő esti ülésén.
- Feltételekkel, de jóváhagyták az 5,8 milliárd euró (közel 2400 milliárd forint) vissza nem térítendő támogatásra vonatkozó magyar helyreállítási tervet. Ez közel 2400 milliárd forintot jelent a helyreállítási alap keretében, ennek 48 százaléka zöld projektek finanszírozására, további 30 százalékot pedig digitális készségek fejlesztésére fordítják – mondta a miniszter.
- Elfogadták a jogállamisági eljárás lezárására vonatkozó javaslatot is. Az az alku született, hogy az uniós források 55 százalékát zárolják, szemben a korábban javasolt 65 százalékkal. A megállapodás értelmében a befagyasztott keretet mérsékelve, 2600 milliárd forintnyi forrás kifizetését függesztik fel, a korábban javasolt 3000 milliárddal szemben.
- Megállapodtak a nemzetközi multik 15 százalékos globális minimumadójáról, a magyar kormány pedig engedményt kapott. Ennek értelmében nem kell majd a magyarországi 9 százalékos társasági adókulcsot felemelni, mert a magyar iparűzési adót számíthatják majd be a globális minimumadóba.
- Elfogadták az unió 18 milliárdos segélycsomagját Ukrajna számára (amit ennek értelmében Magyarország nem vétóz tovább). Korábban a magyar kormány ellenezte, hogy az Európai Bizottság hitelt vegyen fel az Ukrajnának ígért támogatás finanszírozására, ehelyett azt javasolta, hogy a 27 tagállam egyenként kössön kétoldalú (bilaterális) megállapodásokat a kijevi kormánnyal, és saját feltételekkel segítsen Ukrajnának. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter kedden még azt mondta, ezt az EU a költségvetéséből fogja finanszírozni. Mostanra kiderült, hogy az állítás nem állta meg a helyét, ugyanis tagországok hitelt vesznek fel Ukrajna megsegítésére. A hitel fedezetét a Népszava szerint a közösségi büdzsé bevételi és tényleges kiadási oldala közötti mozgástér biztosítja.
Az első két kérdéshez csak a tagállamok minősített többsége szükséghez, de az utolsó kettőhöz egyhangú beleegyezés kell, ezt a magyar kormány nem adta meg, egészen hétfőig.