Néhány nap alatt a felére zuhantak az Epam részvényei a New York-i tőzsdén, de az év eleje óta tartó leértékelődés már a 70 százalékot közelíti. A globális IT-világ egyik legnépszerűbb óriáscége 14 000 embert foglalkoztat Ukrajnában, az Oroszország által indított háború blokkolja a működésüket.
Kevesen tudják, hogy a világ egyik legnagyobb szoftverfejlesztő cége, az Epam erős magyar háttérrel bír. Fejes Balázs – eredendően maga is fejlesztő – a Fathom Technologies alapítójaként indította el szoftverfejlesztő cégét, amely aztán 2004-ben fuzionált a hasonló profilú Epam Systemsszel. A társaság közel 40 ezer munkavállalót foglalkoztat a világon, 2012 óta a New York-i tőzsdén is jegyzett, korábban többször szerepelt a Forbes Fast Tech 25-ös, növekedési rekordereket bemutató listáján.
Fejes ma körülbelül 1 milliárd dollárért felel, többek között az üzletfejlesztéssel foglalkozik, és a pénzügyi szolgáltatókat kiszolgáló szoftverekért felel vezetőként – két évvel ezelőtt arról beszélt egy online kerekasztal-beszélgetésen, hogy mekkora sokkot okozott a cégüknek a covidjárvány, és miként állítottak át 3 nap alatt közel 40 ezer embert állított át otthoni munkavégzésre.
14 000 ember veszélyben
Most azonban ennél is nagyobb sokkot élnek át. Az Epam Ukrajna egyik legnagyobb technológiai munkáltatója, részvényei év eleje óta mélyrepülésben vannak, de a cég piaci értéke az ijesztő tőzsdei zuhanás után is 13 milliárd dollárra tehető.
Dolgozóik Kelet- és Nyugat-Ukrajnában egyaránt súlyosan érintettek a háború által. (A 14 ezer ukrajnai szoftverfejlesztő mellett további 18 ezret Oroszországban és Fehéroroszországban foglalkoztatnak.)
Arkagyij Dobkin – belarusz származású – vezérigazgató most úgy írta le a helyzetüket az amerikai Forbesnak:
„sok emberünk próbál dolgozni, de sokan az óvóhelyeken ülnek, és mindent megteszünk értük, amit tudunk”.
Evakuálják a dolgozókat
Keletről elkezdték az Ukrajna nyugati területeire evakuálni a munkavállókat, de hétfőn körülbelül hatezren Kijevben és Harkivban ragadtak – mindkét városban egyre durvább támadások vannak.
Kijev és Harkiv az elmúlt években komoly tech központokká fejlődtek, mérnökök tízezreinek lett otthona. Nemcsak az Epamnak, de kisebb tech startupoknak és más nagy IT világcégeknek dolgoznak – most az Amazon, a Wix, a Lyft, a Snap, az Ajax System is százasával, ezresével menekíti ki embereit Litvániába, Törökországba, Lengyelországba vagy Izraelbe.
És olyan is akad a mérnökök között, aki előbb biztonságba helyezte a családját, majd ő maga visszatért Ukrajnába, hogy harcoljon az orosz erők ellen.
„Hogy nézzek a gyerekeim szemébe, ha elveszítjük ezt a háborút, elveszítjük az országunkat? – mondta a Macpaw alapítója és CEO-ja, Oleksandr Kosovan a Forbes.comnak. – Sose bocsátanám meg magamnak.” Kosovan így most az irodája pincéjében él, és azt mondja: „ha Oroszország medve, mi egy méhraj vagyunk.”
Kapcsolódó:
Nyitókép: Fejes Balázs, az Epam üzletfejlesztésekért fogaglkozó vezetője // Fotó: Orbital Strangers, archív