40 milliárd forintos gigaraktárának hála új szolgáltatást tud bevezetni a román tulajdonú Emag a magyar piacon. Aznapi csomagautomatás kiszállítás – ez az új irány?
Mi történt? Több mint harmincezer terméknél aznapi csomagautomatás kiszállítást vezet be a legnagyobb forgalmú webshop, az Emag, jelentette be a cég hétfő délelőtt.
Mi következik ebből? Az aznapi kiszállításra jelölt termékeknél, ha budapesti vagy Pest megyei Easybox csomagautomatába rendelünk legkésőbb hétköznap délig, akkor – mint a cég fogalmaz – várhatóan ugyanazon a napon átvehetjük a megrendelést a térség több mint háromszáz automatájából. Hétköznap dél és éjfél között rendelve várhatóan másnap 21 óráig érkezik meg a csomagautomatába ugyanez a termékkör.
Korábbi újítás. Március eleje óta az országban működő több mint 700 Easybox automatába már szombaton is továbbítják a pénteken 21 óráig leadott, saját forgalmazású, a dunaharaszti raktárban elérhető termékekre vonatkozó rendeléseket. Az aznapi csomagautomatás kiszállításnál szintén a tavaly átadott, 117 ezer négyzetméteres logiszitkai központból szállítanak. A Forbes.hu tavaly járta körbe a 40 milliárd forintos beruházást, ami majdnem ugyanazt tudja, mint a romániai bázis, csak kisebb méretben.
Miért fontos ez? „Kutatásaink szerint
a Z-generáció tagjai közül kikerülő ügyfeleink körében a legmagasabb prioritású a lehető legrövidebb kiszállítási idő”
– mondta Daradics Kinga, az Emag Magyarország nemrég kinevezett új ügyveztetője, Románia egyik legbefolyásosabb nője. Daradics szerint az ügyfeleik tíz rendelésből ötöt már csomagautomatából vesznek át.
Kontextus. Kiszállítási idő, csomagautomata, aznapi átvételes fronton egyre több e-kereskedő vagy gyorsfutárcég kel versenyre nálunk.
- A román tulajdonú Emaghoz tartozó Sameday futárszolgálat országosan 1200-ra növelné az Easybox-automaták számát.
- De például az Emag egyik fő konkurense, a cseh eredetű Alza is tavaly kezdte el hirdetni magát azzal, hogy bizonyos termékeket éjfélig megrendelve már másnap reggel kivisznek saját csomagautomata-hálózatukba, az Alzaboxba.
- Vagy akár ide vehetjük a magyar Euronicset is, ami robotraktárával egyre több új kényelmi szolgáltatást tud nyújtani, és még sorolhatnánk, ki milyen újítással rukkolt elő az elmúlt 1–2 évben.
Igen ám, de! Ez nem jelenti azt, hogy a sok milliárd forintot felemésztő logisztikai beruházások minden helyzetben állnák a sarat. Tavaly karácsony előtt például sem az Emag, sem a Sameday nevű futárcége, sem pedig az Alza nem állt a helyzet magaslatán, volt, aki többhetes késésről panaszkodott a 24.hu-nak.
Korábban. „A fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt” indított nemrég eljárást a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az Emag ellen. Nem ez az első ilyen jellegű eset, 2021-ben a GVH 200 millió forintos pénzbírságot és 4 milliárd forint értékű jóvátétel vállalását szabta ki a cégcsoportra, majd az utóvizsgálatok során feltárt hiányosságokra hivatkozva további 50 millió forinttal bírságolt.
2023 meglepetéshíre? A cégcsoportból tavaly szálltak ki a magyar résztulajdonosok, Várkonyi Balázs és Kelemen Gyula, az okokról és a folytatásról a Forbes.hu-nak meséltek.
A borítókép tavaly októberben készült az Emag dunaharaszti raktárában.