Nyélbe ütötték az első SAFE tranzakciót Magyarországon, ebben a formában vont be tőkét a Puli Space Technologies. Milyen előnyei vannak egy ilyen befektetésnek, hogyan illeszkedik a magyar szabályozási környezetbe, és főleg: hogyan lesz ebből magyar unikornis?
Az utóbbi időben nagy port kavart Paul Graham tweetje, miszerint még sosem olvasott üzleti tervet vagy mérleget. Ha figyelembe vesszük, hogy Graham a világ legsikeresebb, pre-seed fázisú cégekkel foglalkozó akcelerátorának, a Y Combinatornak az alapítója, amelyben az inkubált cégek összértéke eléri a 300 milliárd dollárt, már érthető a kollektív felhördülés. De mégis mi alapján és főleg milyen struktúrában fektet be a Y Combinator és Paul Graham?
Természetesen többféleképpen, mi ebben a cikkben azonban az akcelerátor által 2014-ben kidolgozott és széles körben alkalmazott SAFE (Simple Agreement for Future Equity) struktúrát részletezzük. Mindezt tesszük annak apropóján, hogy a Concorde MB Partners (CMBP) a Peremiczki & Turi ügyvédi iroda közreműködésével elsőként ütött nyélbe egy ilyen tranzakciót Magyarországon.
A Puli Space Technologies, amely holdjárója mellett egy olyan vízkereső „szimatolót” fejleszt, amelyből már a NASA is vásárolt, ebben a formában vont be tőkét a Tuxera alapítójától, Szakacsits Szabolcstól, aki az utóbbi időben, hazaköltözése óta, angyalbefektetőként tevékenykedik hazánkban.
Pontosan mi az a SAFE?
A SAFE megállapodást kifejezetten korai fázisú, pre-seed cégek esetén indokolt alkalmazni, ahol a piac vagy a termék fejletlensége miatt akár pénzügyi tervek, akár vállalatértékelés elkészítése inkább aritmetikai akrobatika lenne, mint hiteles gyakorlat. A módszer lényege, hogy a befektető a pénzt biztosítja a cég számára, részesedést viszont akkor kap, amikor egy későbbi tőkebevonási kör, már konkrét értékeléssel, sikeresen zárul. Jellemzően az ilyen megállapodások tartalmaznak egy diszkontot a következő kör részvényárához képest, valamint egy maximális értékelést (valuation cap). Ezeknek célja, hogy jutalmazzák az angyalt a vállalt addicionális kockázatért, illetve védjék a túlzott kihígulástól.
Az előny mindkét fél részére a gyorsaság, egyszerűség; az, hogy a startupok a lehető legtöbbet tudnak a termékük fejlesztésére koncentrálni, nem kell elveszniük az adás-vételi és szindikátusi szerződések útvesztőjében.
Ez áttételesen a befektetőnek is érdeke, hiszen elsősorban a termék és a csapat miatt fektet be egy angyal egy ennyire korai fázisú cégbe.
Természetesen az olyan, együttműködést és kockázatkezelést érintő kérdésekről is rendelkezik egy SAFE szerződés, mint a pro rata befektetési jog, információs jogok, board tagság, exitlehetőségek, legfontosabb szavatosságok, illetve bizonyos hígulás elleni, kisebbségvédelmi feltételek.
Hogy illeszkedik a magyar szabályozási környezetbe a SAFE?
A Y Combinator több minta SAFE szerződést is közzétett az elmúlt évek során, viszont ezek nagyban hordozzák az angolszász jogrendszer sajátosságait. A magyar szabályozási környezetre való átfordítás során arra jutottunk, hogy a SAFE-et legjobban egy opciós struktúrában lehet itthon kezelni.
A befektetési összeg egy opciós vételár, amennyiben azonban az opció nem kerül lehívásra, úgy ingyenes pénzeszközátadás történt. Természetesen az utóbbi eset egyik fél részére sem kívánatos. Erre jellemzően egy védelem is be van építve a SAFE szerződésekbe. Ha néhány éven belül nem valósul meg egy következő befektetési kör vagy más opciós esemény (IPO, felvásárlás), akkor a befektető mindentől függetlenül lehívhatja az opcióját a maximális értékelésen (valuation cap), így már részedést szerezve a céltársaságban.
Az angolszász struktúrák jellemzően részvénytársaságokra vannak szabva, amelyekben sokkal szabadabban alakítható a részvényesi struktúra és a kapcsolódó jogok. Magyarországon azonban többnyire kft. formában működnek a startupok, mivel annak költségei és adminisztratív terhei alacsonyabbak. Ezért a SAFE esetében is kihívás azt a klasszikus, nehezebben osztható, üzletrészre értelmezni.
De hogy lesz ebből unikornis?
Természetesen a SAFE önmagában nem csodafegyver. Azonban egy olyan fontos fázisban egyszerűsíti a befektetési folyamatot, amelyre eddig itthon csak nehézkes eszközök álltak rendelkezésre. Mivel a pre-seed fázisban a minél több, minél ígéretesebb cégbe történő befektetés az angyalok célja, így hisszük, hogy ez az innováció a befektetői kultúra alakításán túl abszolút értékben is több korai fázisú angyalbefektetést fog eredményezni. Több korai fázisú cégből pedig egészen biztos nagyobb eséllyel nő ki a mindenki által várt első magyar unikornis!
Forgács Ádám, igazgató, Concorde MB Partners
Szendrői Gábor, ügyvezető partner, Concorde MB Partners
A vendégszerzők külsős szakértők, nem a Forbes szerkesztőségének tagjai, véleményük nem feltétlenül tükrözi a Forbesét.
Borítókép: Pacher Tibor, a Puli Space Technologies alapítója, ügyvezető igazgatója / Fotó: Sebestyén László