Ha marad az ársapka a hazai kutakon, annak a következménye előbb-utóbb a benzinhiány, mondta Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a Heti Naplónak adott interjújában.
„Már maga az árszabályozás is komoly problémát vet fel, mert ennek a következménye előbb-utóbb a hiány” – mondta el a Mol-vezér az ATV Heti Napló című műsorban vasárnap este a 480 forintos ársapkáról.
Rendkívül veszélyes helyzetben vagyunk
Mint mondta, közgazdászként, a piaci folyamatokat ismerve nem tudja támogatni az árszabályozást, és szerinte most rendkívül veszélyes időszakban vagyunk, mivel a hazai üzemanyagfogyasztás az ársapka következtében növekszik, miközben az üzemanyagimport gyakorlatilag leállt.
Csökken az Európába tartó orosz olajexport, az ukrán finomító-kapacitás megsemmisült, leállt az OMV schechati finomítója is. Ami a hazai, százhalombattai finomítót illeti, ott augusztusban részleges karbantartás lesz, vagyis a finomító 65 százaléka állni fog. A Mol pozsonyi finomítója most áll, és majd július 20-án indul újra.
Jelenleg relatív üzemanyaghiány van
Elmondta azt is, a Mol-kutakon azért kellett 50 literes tankolásonkénti korlátozást bevezetni, mert fontosabb, hogy legyen üzemanyag, mint hogy mennyi. Hernádi reméli, hogy 50 liternél nem kell lejjebb vinni a limitet, és egyébként a társaság „tartósan magas üzemanyagárra készül”.
„Az országban jelenleg relatív üzemanyaghiány van” – fogalmazott, ami azt jelenti, hogy az országnak most spájzolnia kellene, mert augusztusban Százhalombatta kapacitásának 65 százaléka leáll, de a tartalékolás a fenti okok miatt nem megy a megfelelő ütemben, így csak a szükséges mennyiség egyharmada áll rendelkezésre. Emiatt a Molnak mindenképpen kérnie kell az állami stratégiai készlet egy részének felszabadítását, de ezt vissza kellene tölteni a leállás után.
Morális elégtétel
Hernádi Zsolt a washingtoni választott bíróság friss ítéletéről is elmondta véleményét. A bíróság kimondta, hogy sem a Mol, sem a Mol vezetése részéről nem történt vesztegetés INA-ügyben, ezért az INA-szerződések érvényesek, a megsértésükért pedig Horvátországnak fizetnie kell. A 12 éve tartó ügyet Hernádi szerint menedzsment iskolákban kell tanítani, de mint mondta, a mostani ítéletet morálisan egyértelműen elégtételnek éli meg.