Az egykori csernobili atomerőmű egyre inkább elszigetelődik a külvilágtól, mióta az orosz egységek elfoglalták – közölte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség, amely már nincs kapcsolatban a létesítmény megfigyelő- berendezéseivel.
Az ukrajnai létesítmény mintegy 210 technikusa és helyi biztonsági személyzete csaknem két hete folyamatosan szolgálatban van az atomerőműben, mert az orosz irányítás alatt nem történt műszakváltás, írta az MTI.
Van vizük és élelmük, de a helyzetük egyre romlik.
Ráadásul a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) már nincs kapcsolatban a létesítmény megfigyelő- berendezéseivel, amelyek biztosítják, hogy minden nukleáris anyag a helyén van Csernobilban.
„Mélységesen aggaszt a csernobili atomerőmű személyzetének nehéz és stresszes helyzete, valamint az ezzel járó potenciális kockázatok a nukleáris biztonságra nézve” – mondta Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója.
Csernobilban, az 1986-os katasztrófa helyszínén még mindig tárolnak radioaktív hulladékot.
Kedden a genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) úgy döntött, hogy az ukrajnai invázió miatt további értesítésig felfüggeszti Oroszország megfigyelői státusát.
A CERN 23 nemzetet tömörítő tanácsa kedden külön erre a célra összehívott ülésén hozta meg a döntést. A CERN további intézkedésig nem kezd új együttműködést Oroszországgal és orosz intézményekkel – jelentette be a szervezet. A tanács mindazonáltal támogatásáról biztosította az orosz tudósokat, akik elítélték az ukrajnai orosz háborút.
Borítókép: Az egykori pripjatyi vidámparkban, a csernobili atomerőmű közelében. Stephan van de Schootbrugge / Unsplash