Átrendeződik picit a hazai kriptopiac, egyesül a két legnagyobb Bitcoinváltó, a CoinCash megvette a MrCoint. Debreczeni Barnabás új projektekre akar fókuszálni.
Eladták a MrCoin márkát az alapítók, Debreczeni Barnabás és testvére, Dávid. Magyarország első bitcoinváltója és ATM-üzemeltetője nem szűnik meg, az egész márkát átveszi Mogyorósi Attila és Galántai Gábor cége, a CoinCash. A pontos vételár üzleti titok.
Debreczeni Barnabás egy Youtube-videóban búcsúzott a közösségtől, amit épp a Bitcoin whitepaperjének, alapdokumentumának 13. évfordulóján tettek közzé. Az alapítók ugyanakkor nem hátrálnak ki a kriptopiacról, csak egyéb projektekre fókuszálnak majd, mint a Reaction nevű, kockázati tőkealapkezelő.
„Egymást kerestük. Mi is szerettük volna a portfóliónkat bővíteni, ők pedig olyanra akarták bízni a márkát, aki tovább tudja építeni” – mondta a Forbes.hu kérdésére Mogyorósi Attila, a Coincash alapítója és ügyvezetője. A felhasználókat csak egy megújult design emlékezteti a váltásra, de igazából ez még az előző csapat fejlesztése, a CoinCash már így vette át az oldalt.
Mi is az a MrCoin?
A két entitás hasonló pályán mozog, a két legnagyobb, hazai bitcoinváltóról van szó. Mogyorósi Attila reméli, hogy a MrCoin minél több ügyfelét sikerült megtartani. „A jó forgatókönyv szerint az ügyfelek 70-90 százaléka tart velünk a jövőben is. Rövidtávú terveink között szerepel, hogy olyan szolgáltatásokat nyújtunk majd mindkét márka ügyfelei számára, amelyek mind magyar, mint nemzetközi viszonylatban megállják a helyüket.” A MrCoin már nem üzemeltet ATM-eket, a Coincash-nek viszont húsz darab automatája működik, de a hálózat tovább bővül.
Debreczeni Barnabás és Dávid készítették el Magyarország első magyar nyelvű oldalát, ahol Bitcoint lehetett venni, úgyszintén ők helyezték üzembe az ország első Bitcoin ATM-jét Budapest belvárosában, az Anker közben.
Részt vettek a Magyar Bitcoin Egyesület megalapításában és a Bitcoin Budapest meetupsorozat szervezésében. Barnabás az elmúlt években számtalan ismeretterjesztő előadást tartott, sok cikkben, tv- és rádióadásban jelent meg szakértőként, pár évvel ezelőtt én is az egyik videójából értettem meg, pontosan mi a Bitcoin és hogy működik az ökoszisztéma.
Barnabás azt is felidézte, hogy 13 évvel a legismertebb kriptovaluta megjelenése után a hazai piac stabil és pezsgő. Nemcsak az országban lévő – NAV becslése szerint is – több száz milliárd forintnyi kriptovagyonról van szó, hanem lélegző ökoszisztémáról, cégekről, egyesületekről, alapítványokról, blockchain- és NFT-projektekről. A területet már a kormány is komolyan veszi, jövőre már csak 15 százalékos kulccsal adóznak a valutákon elért nyereség után a kereskedők a mostani bő harmincszázalékos helyett.
Sőt, itthon áll a világ első szobra, ami Satoshi Nakamotót, a Bitcoin ismeretlen fejlesztőjét ábrázolja. Barnabás a szobor felállítását szervező csapatnak is tagja volt, és úgy érzi ez méltó lezárása az elmúlt 7 évének, melyet a kriptovaluták magyarországi elterjesztésének szentelt.
Borítókép: Debreczeni Barnabás és Mogyorósi Attila. Forrás: CoinCash