Özlem Türeci immunológus, a német Biontech egyik társalapítója a CNBC egyik műsorában nyilatkozott a vírus jövőjéről, és kitért az mRNS-technológiában rejlő egyéb lehetőségekre is.
„A világnak nem szabad félnie a vírustól. A covid kezelhetővé fog válni, már most is ezen dolgozunk” – mondta Türeci a csatornának. A Biontech társalapítója hozzátette, hogy egy új normalitáshoz kell hozzászoknunk, mert a vírus még évekig elkísér majd minket.
Folytatják a kutatásokat
A német Biontech 2020 tavaszán fogott össze az amerikai Pfizer gyógyszergyárral, hogy közösen fejlesszenek vakcinát. Az oltóanyag sürgősségi felhasználási engedélykérelmet az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) december 11-én hagyta jóvá, az Európai Unió december 21-én engedélyezte a Pfizer nevű vakcinát.
Türeci a koronavírus különböző variánsaival kapcsolatban elmondta, hogy a Biontech folyamatosan vizsgálja az újabb és újabb mutációkat, és tisztában vannak azzal is, hogy újabb verziókkal kell majd szembenéznünk. Most úgy véli, hogy a jelenlegi mutációk ellen a Pfizer és az emlékeztetőoltásai (booster) képesek a megfelelő immunválasz kialakítására. De folytatniuk kell a kutatásokat, mert a jövőben kialakulhatnak olyan mutánsok is, amikre ez nem lesz igaz.
Hangsúlyozta, hogy a fejlesztésekbe be akarják vonni a szabályozásért felelős szervezeteket is, hogy ők is minél gyorsabban reagálhassanak az esetleges változásokra.
Más vírusok ellen is jó lehet
A német Biontech biotechnológiai vállalatot Türeci 2008-ban alapította férjével, Ugur Sahinnal. A cég immunterápiák fejlesztésével és a betegségek személyre szabott kezelésével foglalkozott. RNS, úgynevezett hírvivő alapú gyógyszereket fejlesztettek ki, amiket például a rákgyógyászatban is alkalmaztak. A Pfizer-Biontech közös oltásában szintén az mRNS technológiát alkalmazták.
Az oltóanyag ellenanyagot indukál, és a keringő vírusokat felismerve elpusztítja azokat és kiváltja a sejtes immunitást.
A szakember elmondta, hogy a járványból való kilábaláshoz még több adatra van szükség, de azt el tudja képzelni, hogy az emlékeztetőoltások 12 vagy 18 havonta kaphatóak legyenek a jövőben. „Már rendelkezünk elegendő ismerettel és tudományos kutatással az immunimechanizmusokról, és arról, hogy ezek hogyan használhatóak fel a vírusok ellen” – mondta Türeci.
Az mRNS technológiát egyelőre a legtöbbet még a covidvírussal összefüggésben emlegetjük, de a Biontech és a Moderna is a következő lépéseken dolgozik.
Olyan további fertőzések ellen fejlesztenek oltást korai klinikai fázisban, mint az influenza, az AIDS, a Zika, a herpesz, a Nipah, a dengue, a malária és a hepatitisz vírusok.
Hasonló kísérleteket más óriás gyógyszercégek is dollár százmilliókkal segítenek: a Sanofi nemrég 425 millió dollárt fektetett egy kis amerikai mRNS-fejlesztő biotech cégbe, a Translate Bio-ba, a GSK pedig 294 millió dollárt invesztált egy, a német Curevaccal közös projektbe.
„Ez a technológiát már rákos betegek klinikai vizsgálatai során is használtunk és működött. Tudjuk, hogyan kell vele klinikai vizsgálatokat végezni, embereket kezelni, és hogyan működnek a gyártási folyamatok” – tette hozzá Türeci. A cég ezek miatt a tapasztalatok miatt is tudott ennyire gyorsan, egy év alatt létrehozni egy covid elleni védőoltást.
A német cég alelnöke a magyar tudós, Karikó Katalin, akinek az mRNS alapú vakcinák kifejlesztésében is oroszlánrésze volt.
A kiemelt képen a Pfizer-Biontech vakcinája // Fotó: Biontech