Budapest vállalná az állatok és növények betelepítését és az üzemeltetést, de az építkezés elszállt költségeire nem maradt pénz.
Eredetileg 12-15 milliárdra tervezték nyolc éve, jelenleg azonban legalább 62,8 milliárd forintba kerülne a Fővárosi Állat- és Növénykertben épülő Biodóm összköltsége. Az építkezés még az előző fővárosi vezetés alatt kezdődött, a folyamatos drágulást sokáig kipótolta a kormány. A pénzcsapot az önkormányzati választások után zárták el, Fürjes Balázs kormánybiztos egyértelművé tette, hogy nem adnak többet a már biztosított 43,7 milliárdnál.
A beruházás befejezéséhez még 15-20 milliárd forintra lenne szükség, a főváros szerint viszont a megszorító intézkedések miatt erre nincs keretük.
Ezért a márciusban felajánlották a kormánynak: átadják az épületet és a területet, cserébe fejezze be a kormány a beruházást – ismertette sajtótájékoztatón a helyzetet Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes.
A főváros ettől függetlenül magára vállalná az állatok és a növények betelepítését és a későbbi üzemeltetési költségeket is, de azóta sem kaptak választ ajánlatukra a kormánytól.
Szabó Roland, a Fővárosi Állat- és Növénykert operatív igazgatója szerint a Biodóm kivitelezési munkái 2020 októberére befejeződtek – azóta csak üzemi próbák zajlanak az épületben –, és elkészültek a létesítmény pontos beépítési tervei.
A Biodóm építésére korábban támogatási szerződést kötött a kormány a fővárossal, ez a szerződés viszont lejár idén év végén. Gy. Németh Erzsébet azt javasolja, mivel a felajánlott telekátruházás hónapokba telik, hosszabbítsák meg ezt a szerződést.
Egyhamar nem lesz biodómi séta
A beruházás újraindulásától még mintegy három év kell a Biodóm megnyitásáig, hiszen a beszerzendő állatok tenyésztési tervei mindenhol évekre előre elkészülnek, egy elefánt vemhességi ideje például 22 hónap – közölte Szabó Roland.
Hanga Zoltán, az állatkert sajtófőnöke szerint a Biodóm-beruházás második ütemében több tízezer négyzetméternyi felületdíszletezésre, több ezer köbméter termőföld és 13 ezer növény betelepítésére, a bemutatóhelyek állatokkal való benépesítésére, a medencék üzempróbájára, a környezet rendezésére lesz szükség.
Furcsa tervezés
A Biodóm beruházás drágulása mögött meglehetősen abszurd részleteket is felfedezni. Tarlós István korábbi főpolgármester a Belvárosi Polgári Szalonban beszélt még tavaly arról, hogy mennyire nem volt átgondolt az építkezés.
„Persányi Miklós, az Állatkert főigazgatója mondta el nekem néhány napja, hogy miután az épület szerkezetileg kész volt, akkor jöttek rá, hogy nagyon nagy a térfogata. Emellett annyiféle állatot szedtek össze, hogy ezek között egy csomónak az életfeltételei más hőmérsékleti és klimatikus viszonyokat kívánnak, mint a másiké. Ez speciális berendezések beszerzését követeli meg, amelyek nagyon sokba kerülnek” – idézte Tarlós szavait a Pesti Hírlap.
A Biodóm beruházása körüli furcsaságok miatt feljelentést tett a főváros, de Gy. Németh Erzsébet tájékoztatása szerint azt lezárta a rendőrség bűncselekmény hiányában.
Mi lesz a Biodómban?
Hanga Zoltán ismertetése szerint a szabálytalan alakú, maximálisan 225 méter hosszú és 117 méter széles Biodóm belsejében egy összetett táj, többféle élőhelyet alkotó, változatos domborzat készül. A látnivalókon végigvezető sétány teljes hossza két kilométer lesz, amely a földszint felett még három szinten fog kanyarogni. A közönség többek között
- lótuszvirággal teli tóban,
- vízesésben és mangrovemocsárban,
- dzsungelben és pálmaligetben,
- valamint két zegzugos barlangrendszerben is gyönyörködhet majd.
Az élőhelyek mindegyike számos állattal és növénnyel lesz benépesítve. Közép-Európa legnagyobb tengeri akváriumának leghatalmasabb medencéje 2,5 millió literes lesz, több ezer hallal, cápákkal és rájákkal. A medencén átvezető akrilalagút kialakításának köszönhetően a közönséget körülveszi majd a tenger élővilága kétoldalt, a fejük felett és a talpuk alatt is. A hatalmas cápamedence lakóit egy óriási betekintőablakon át is meg lehet majd nézni. Külön medencéjük lesz a tengeri teheneknek, amelyeket eddig még soha nem mutattak be Magyarországon – idézte Hangát az MTI.
Kiemlet kép: MTI/Máthé Zoltán