A bértámogatás kibővítésével a maximálisan igénybe vehető támogatás is nő.
A héten kibővítette a kormány a magyar bértámogatási rendszert, ahogy erről a Forbes.hu-n is beszámoltunk korábban. Ennek keretében az egy dolgozó után járó maximálisan felvehető összeget is megemelték – erősítette meg Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón.
A bértámogatást immár 15 és 75 százalék közötti munkaidő-csökkentés esetén lehet igénybe venni, amint májusban hatályba lép a rendelet. A kiterjesztés az egy dolgozó után felvehető összeg maximumát is érinti:
75 százalékos munkaidő-csökkentés esetén 112 418 forintos bértámogatás járhat. A legkisebb, 15 százalékos munkaidő-csökkentés után az állami bértámogatás maximuma 22 495 forint.
A bértámogatási rendszer változásait ebben a cikkben foglaltuk össze:
Korábban nem volt egyértelmű, hogy a kedden megjelent rendelet a támogatás maximális összegét is növeli-e. A Lakatos, Kövesdi és Társai Ügyvédi Iroda adószakértője, Kántor Balázs is 112 ezer forintos maximumra jutott a rendeletből, de nem derült ki egyértelműen, hogy ez volt-e a kormányzat szándéka, mert ezt nem a bejelentéskor nem kommunikálta György László államtitkár az Innovációs és Technológiai Minisztérium hétfői sajtótájékoztatóján.
Kántor véleménye szerint továbbra sem teljesen világos, hogy a munkáltatónak kell-e igazolni a nemzetgazdasági érdeket, illetve a csökkentett munkaidőben történő foglalkoztatás gazdasági indokait, mivel nem minden ezzel kapcsolatosan rendelkezést helyeztek hatályon kívül, és a megmaradó, valamint hatályon kívül helyezett rendelkezések között átfedés van.
A bértámogatás mellett több adókönnyítést és -halasztást is bevezetett a kormány a koronavírus-járványra való tekintettek, az adószakértő a következő rendelkezéseket gyűjtötte össze:
- Jelentős könnyítés a vállalkozásoknak, hogy beszámolóikat elegendő szeptember 30-ig elkészíteni és közzétenni. Az ún. közérdeklődésre számot tartó gazdálkodókra (elsősorban a tőzsdén jegyzett cégekre) a veszélyhelyzet következtében módosított határidők nem vonatkoznak.
- Az éves adók (társasági adó, helyi iparűzési adó, kiva, Robin Hood-adó, innovációs járulék) bevallási és fizetési kötelezettségének határideje szintén szeptember 30-ra tolódik.
- A cégeknek lehetőségük lesz a veszélyhelyzet megszűnését követő harmincadik napig az adóhatóságnál nyilvántartott, legfeljebb ötmillió forint adótartozásukra hathavi fizetési halasztást vagy tizenkét havi részletfizetést kérelmezni. Ahhoz, hogy a fizetési könnyítést megkapják, igazolniuk vagy valószínűsíteniük szükséges, hogy a fizetési nehézség a koronavírus okozta helyzet miatt állt be.
- A vállalkozások dönthetnek arról, hogy fizetési halasztás vagy részletfizetés helyett inkább adómérséklés iránti kérelmet nyújtanak be. A fennálló adótartozás ebben az esetben legfeljebb húsz százalékban, maximum ötmillió forint erejéig mérsékelhető. Korlátozó rendelkezés, hogy a kérelem csak egy adónem vonatkozásában nyújtható be.
Nyitókép: Edgeplorer / 123RF