A központi alrendszer hiánya 2309,4 milliárd forint volt március végére szemben a tavaly első negyedévi 1144,1 milliárddal – közölte pénteken kiadott gyorstájékoztatójában a Pénzügyminisztérium (PM).
Egy fontos szám: 72
Ahhoz, hogy a fenti adatot értelmezni tudjuk, érdemes összevetni, hogy az év első három hónapjában felhalmozott hiány hogyan aránylik ahhoz, amit egész évre terveztek. A most jelentett adat
az idei évre előirányzott 3152,7 milliárd forintos hiánycél 72 százalékának felel meg.
Ez nagyon magas szám. Ebben pedig nagyrészt benne vannak a választások előtti, jóléti osztogatások is:
- Nyugellátásra jóval több, 1340,4 milliárd ment el (ebben benne van már a 13. havi nyugdíj visszaépítése);
- a februári adatokból tudjuk, hogy a családosok szja-visszatérítésére 620,9 milliérd ment el, és ez a szám még emelkedett is;
- családi adóvisszatérítés keretében, azoknak a gyermeket nevelő szülőknek, akik a május 20-ig esedékes adóbevallásukban érvényesítik az adókedvezményt, a második körös kiutalási szakasz március 1-jén kezdődött.
- A magasabb hiányban a lakástámogatásokra kiutalt magasabb tétel is benne van.
Nehéz év lesz
2021-ben a magyar államadósság a vártnál jobban csökkent, a GDP 76,8 százaléka volt, a költségvetés hiánya pedig végül 6,8 százalék lett (elemzők ennél is magasabbat, 7,5 százalékot várt). Ehhez azonban az is kellett, hogy tavaly a gazdaság a vártnál jobban felpörgött, idén viszont az MNB és nagy elemzőházak is rontották a magyar gazdaság teljesítményére adott prognózisukat.
Vagyis hiába a tavalyi, vártnál jobb adat, idén biztosan rosszabb lesz a helyzet, arról nem is beszélve, hogy meglehet az elemzői konszenzusnál jobbak lettek a tavalyi adatok, attól azok még viszonylag magas szinten vannak (a hiány kifejezetten).
Az EU sem utal
Ilyen körülmények között nyitott újra frontot a magyar kormány az Európai Bizottsággal (ami valóban egy Brüsszel nevű városban székel).
- A covid-újraépítési alap nagy részéhez Magyarország eddig nem fért hozzá.
- Az ebben a ciklusban előirányzott fejlesztési támogatások is kérdésesek.
- Ennek oka: a magyar korrupciós helyzet.
A Bizottság tegnap egyértelműen jelezte, hogy a korrupciós helyzet és a magyar pályázati rendszer miatt nem folyósít forrásokat, ezekben az ügyekben előrelépés valóban történt, de vannak még nyitott kérdések (Orbán Viktor kormányfő azt mondta, ezeket lezárták már, megegyeztek).
Különadók, hol vagytok?
A költségvetési helyzet komoly kihívások elé állíthatja a magyar kormányt idén. A rezsicsökkentés fenntartása önmagában brutális összegeket emészt fel, de a kormány a magas infláció miatt már korábban jelezte, nyáron újabb nyugdíjkiigazítás jöhet. A miniszterelnök nemzetközi sajtótájékoztatója alapján a piac arra számít, hogy ágazati különadók adhatják majd ezek fedezetét, illetve az már biztosnak tűnik, hogy a nagy infrastrukturális beruházásait leállítja a kormány (körvasút, reptérvásárlás).
Kapcsolódó
Tizenöt éves csúcson a márciusi magyar infláció
Borítókép: Varga Mihály, pénzügyminiszter. Fotó: kormany.hu