A benzinárstop kapcsán korábban merev álláspontot képviselő kormány gyorsan változtatott az árszabályozáson. Az egyre nagyobb veszteséget lenyelő benzinkutak tiltakozása mellett a döntés hátterében a háború miatt elszálló olajár állhat.
Fontos bejelentést tett ma az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), a kormány mégis változtatott a benzinárstop szabályozásán: ennek értelmében a hatósági ár mostantól a nagykereskedelmi árra is vonatkozik.
Mi történt?
A kormány mai naptól a 480 forintban maximalizálja az üzemanyagok nagykereskedelmi árát is (a friss kormányrendelet meg is jelent a Magyar Közlönyben).
Miért?
A területért felelős ITM azt írja, az intézkedés célja, hogy a kiskereskedelmi egységek (vagyis a benzinkutak) ne kényszerüljenek a beszerzési ár alatt értékesíteni az üzemanyagokat.
A tavaly novemberben az elszálló energiaárak megfékezésére bevezetett ársapka ugyanis eddig csak a benzinkutakra vonatkozott, akik a világpiaci árnak megfelelő összegért vásároltak üzemanyagot a nagykereskedőktől. A kormány most erre a hatósági árszintre szorította le a nagykereskedelmi árat is, vagyis a beszerzésen a kutaknak nem keletkezik legalább vesztesége – igaz, nyeresége sem.
Az ITM ezt amúgy úgy fogalmazta meg, hogy „így javul a benzinkutak versenyképessége”, amiből látszik, hogy a verseny szó jelentésén mást ért a piac és mást a kormányzat.
Nagy szám: 150 dollár
Tavaly év végén a világpiaci ár mérséklődött, így a bevezetett árstop csak év elejétől, az olaj világpiaci árának emelkedésével párhuzamosan kezdett egyre jobban fájni a hazai benzinkutaknak. A hordónkénti 100 dolláros árszint is már komoly veszteséget jelentett a számukra, és ahogy ma írtuk: ez még messze nem a plafon, elemzők szerint 150 dollárig szaladhat a jegyzés.
Háttér
Az olajár egyértelműen az orosz-ukrán háború miatt drágul. Az elmúlt időszakban egyre több benzinkút jelentette be a hatósági ár miatt keletkező vesztesége miatt, hogy bezár. Az ellátásbiztonságot az eredeti kormányrendelet úgy akarta megoldani, hogy lehetővé tette, hogy átvehesse más üzemeltető a bezárni kényszerülő töltőállomásokat. Erre a szerepre a Mol jelentkezett, ugyanakkor úgy tudjuk, az olajtársaság végül nem vett át egyetlen kutat sem (amivel amúgy is csak saját veszteségét hizlalta volna). Mivel a Mol maga is rendelkezik kúthálózattal, a benzinárstop így is érintette a társaságot, a kormány mostani döntése ugyanakkor a másik oldalról is veszteséget generálhat a cég számára.
Extra: szép csendben csökkentett adó
A kutak tiltakozásának egy ideig ellenállt a kormány, majd a múlt héten egy kisebb mentőcsomagot dobott nekik (hitelmoratórium, járulékkedvezmény), illetve elengedte a készletezési díjat és ma szép csendben a jövedéki adó csökkentéséről is döntött a kormány.
Utóbbi két lépés a nagykereskedőknek segíthet, vagyis az ő veszteségeik egy részét magára vállalta az állam.
Az olajár további emelkedése és az orosz-ukrán háború elhúzódása – amire jelenleg van esély a váratlanul szívós ukrán ellenállás miatt – ugyanakkor már komoly fejfájást okozhat a nagykereskedő Molnak is, ami újabb lépésre kényszerítheti a kormányt is.
Az árszabályozás május 15-ig van érvényben. Kérdés, a választások után hogyan kezeli majd a helyzetet az állam, az ársapka kivezetése ugyanis hirtelen áremelkedéshez fog vezetni, miközben az infláció már most rekord szinten van és elemzők szerint tartósan magas szinten is maradhat.