Elizabeth Holmes, a Theranos nevű cég alapítója és volt vezetője tizenkét rendbeli csalás vádjával néz szembe. A Szilícium-völgy legnagyobb kóklerét ismerhettünk meg a személyében, aki azzal a céllal alapította a cégét, hogy soha nem látott reformot hoz az egészségügybe, és az Edisonnak keresztelt, doboz méretű szerkezet egyetlen csepp vérből képes lesz analizálni, milyen betegségei vannak a vizsgált ügyfélnek. A pere most lassan a végére ér.
Szeptember 8-án a kaliforniai San Joséban indult el az évtized egyik legnagyobb médiafigyelemmel övezett pere, amelyben Holmesank szembe kell néznie a csalásaival. A per végeredménytől nem csak az függ, hogy a csaló mennyit fog ülni, hanem az is, hogy milyen fény fog vetülni innentől a szilícium-völgyi startupkultúrára, és hogy a hatása is tart-e olyan sokáig, mint a figyelem, ami Holmes-t kíséri lassan tíz éve.
A Theranos mögé összesen 700 millió dollárnyi (207 milliárd forintnyi) kockázati tőke állt, amit Holmes és volt üzlet- és élettársa Ramesh „Sunny” Balwani, a cég pénzügyi vezetője azzal értek el, hogy teszteket hamisítottak meg, és elterjesztették, hogy az amerikai hadsereg is használja az Edisont.
Holmes-t 32 évesen, 2015-ben az amerikai Forbes kiáltotta ki a legfiatalabb self-made milliárdosnővé és a következő Steve Jobs-szá.
A perben egy volt laboratóriumi dolgozója azt állította, hogy Elizabeth Holmes startupjának vérvizsgálatairól már kezdetben egyértelmű volt, hogy használhatatlanok.
Holmes a bíróságon a bíróságon azzal is védekezett, hogy volt üzlet- és élettársa Ramesh „Sunny” Balwani mentálisan és szexuálisan is bántalmazta, a Theranos bukását pedig nem csalás okozta, hanem egyszerűen nem jöttek be a számításai. A per szeptember 8-án a kaliforniai San Joséban indult, akar Holmes tizenkét rendbeli csalás vádjával nézett szembe.
Most, 15 héttel és 32 szemtanú meghallgatásával később úgy néz ki, lassan a végére ér a per. A nyolc férfiból és négy nőből álló esküdtszék pénteken dönt Holmes sorsáról, miután a védelem befejezi a záróbeszédet.
Holmes, ha elítélik akár 20 év börtönt is kaphat.
Elizabeth Holmesról az ügyet leleplező Wall Street Journal-es újságíró könyvet is írt, ami a Forbes ajánlásával magyarul is megjelent.
Borítókép: Elizabeth Holmes 2013 áprilisában. (DoD photo by Glenn Fawcett/Released)