Egy százalékot gyengült napon belül, a piac valószínűleg most árazza be a tegnapi híreket.
Nem történt a mai nap semmi különös, mégis egyszázalékos esésben van a forint, ami a devizapiacon nagyon soknak számít napon belül. A reggelt a 410-es szinten indította, most már a 415-ös szint körül van, ahol közel egy hónapja nem járt.
A piac valószínűleg most árazza be a tegnapi híreket, miszerint Brüsszel blokkolhatja az EU-s források kifizetését.
Mi történt?
Sajtóhírek szerint ugyanis nem győzte meg a magyar kormány az Európai Bizottságot, ezért az a jövő héten 7,5 milliárd eurónyi felzárkóztatási forrás felfüggesztésére tesz majd javaslatot. A múlt héten már kiszivárgott, hogy Budapest ennek a forrásnak egy részéhez nem juthat hozzá, úgy tűnik, Brüsszel jóval szigorúbb lesz.
Jövő héten a tagállamokat tömörítő Tanács fog majd dönteni a kérdésben, de a Bizottság értékelése mérvadó. A német FAZ alapján a Bloomberg arról ír, hogy az Európai Bizottság (EB) elégedetlen a korrupcióellenes magyar vállalások teljesítésével, ezért a korábban kiszivárgottnál nagyobb, összesen 7,5 milliárd eurós felzárkóztatási forrás felfüggesztésére tesz majd javaslatot.
EU-s pénzek: ezt lehet eddig tudni
- Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke erről már tájékoztatta is az Európai Parlament frakcióvezetőit. (Az EP visszahívhatja az EB-t, ez fontos ütőkártya a kezében, és most nyomás alá is helyezték a magyar jogállamiság ügyében az eddig megértőbbnek mutatkozó Bizottságot.)
- Az EB többek között nem elégedett az új magyar korrupcióellenes hatóság (Integritás Hatóság) egyik alelnökével. Holbusz Tímeáról van szó, ő eddig az Európai Uniós Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság (EUTAF) Különleges Vizsgálatokért Felelős Igazgatóságának volt az igazgatója. Az EUTAF-ot 2010-ben a kormány hozta létre, de attól függetlenül működik.
- Az EB már szeptember közepén belengette ezt az összeget, a magyar kormány azóta gőzerővel dolgozott azon, hogy a kért 17 területen és ügyben kiengesztelje a Bizottságot. Úgy tűnik, ez nem sikerült.
- Egy tegnapi kormányrendelet szerint Magyarország mégis beszállhat a közös uniós hitelfelvételbe Ukrajna megsegítésére, pedig ezt korábban Orbán Viktor kategorikusan kizárta. Lehet,hogy ezzel gyakorol gesztust a Bizottság felé a kormány.