Zsiday Viktor sztáralapkezelő szerint nem sokon múlt az államcsőd, a következő években pedig nem lepné meg, ha csupán egy százalék körül alakulna az ország éves átlagos növekedése.
Mi történt? Zsiday Viktor, a Citadella portfóliómenedzsere, elismert alapkezelő és Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője a gazdasági híroldal podcastjában osztályozta le az ötödik Orbán-kormány első, kétéves félidejének gazdaságpolitikai intézkedéseit. Zsiday egy kettest, Madár kétharmadot osztott ki.
Pár részlet. Ami még elhangzott.
- „Az államcsődöt elkerültük, de ez nem sokon múlott” – mondta Zsiday.
- Ha a három vezető gazdaságpolitikai irányót tekintjük, Matolcsy György jegybankelnöknek jutott a legnehezebb feladat, nem Varga Mihály pénzügyminiszternek vagy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternek. Hiszen utóbbi inklább „víziógyártó”, Zsiday szerint „kicsit vudu”, a pénzügyminisztérium pedig „sokszor nem nagyon jöttek ki a számok”.
- Ezzel szemben a jegybank az első hibák után 2022 végétől már jól végezte dolgát, sőt jelentősen hozzájárult az inflációs sokk letöréséhez, hangzott el Zsidaytól az adásban.
- 2–4 százalék közötti tartós infláció? Zsiday szerint nehéz lesz, ha jövőre megint nagy minimálbér- és államibér-emelés jön, csak erősödő forint mellett lehetne ekkora bérkiáramlás mellett az inflációs célsávban maradni. Nem is érti, miért vág most kamatot a jegybank (a következő kamatdöntést kedden tartják).
- Zsiday szerint az éves átlagos növekedés a 2020-as években nemhogy nem lesz 2 százaléknál nagyobb, de inkább 1 százalék körül fog alakulni.
- A legnagyobb külső kockázatnak a globális recesszió tekinthető, vagy akár ha csak az Egyesült Államok gazdasága zsugorodni kezd.
Borítókép: Zsiday Viktor a 2023-as Forbes Money Summit eseményen.