Munkaerőhiány és emelkedő fizetések a kiskereskedelmi láncoknál: a Pénzcentrum elemzése szerint, bár persze érdemes a számok mögé nézni, kasszásként emiatt közel bruttó négyszázezret is hazavihetünk havonta.
A lap azt írja:
a Tescóból több mint 300 fő, a Pennyből 200 fő, míg a Spartól több mint 100 fő hiányzik.
A KSH adatai szerint
- 2021. negyedik negyedévében az együtt számolt kereskedelem, gépjárműjavítás nemzetgazdasági ágban 5 221 betöltetlen álláshely volt, ami 1,2 százalékos hiányt jelent.
- A szállítás, raktározás ágazatban hivatalosan 4 404 szabad álláshely volt, ez 2 százalékos hiány.
- Míg a kiskereskedelemhez szintén több ponton kapcsolódó adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenységben 8 519 szabad álláshely volt, ez 4,2 százalékos hiány összesen.
A hiány még nem érte el a járvány előtti szintet, de hónapról hónapra közelebb kerül a 2019. második negyedévének adataihoz.
A Profession kutatása szerint tavaly országosan
- a legtöbb szakembert szakmunkára keresték az utolsó negyedévben,
- a második legerősebb toborzási terület a fizikai, segéd és betanított munka volt,
- míg a harmadiknak az értékesítés és kereskedelem bizonyult.
A megoldás? Fizuemelés!
A hiányt egy efféle, monoton, valamint nehéz fizikai munkával is járó piacon természetesen egyre magasabb fizetéssekkel is lehet orvosolni. Mint minden év elején, úgy idén is bejelentette a hazai láncok nagy része a béremelés mértékét és az elérhető fizetések összegét: több nagy hazai élelmiszerlánc is inflációt meghaladó béremelésre kényszerült a munkaerőhiány miatt.
Érdemes megjegyezni persze, hogy az alábbi bérek bruttó összegek, valamint sok esetben a 13. havi fizetéseket, bónuszokat, pótlékokat, sőt az esetleges túlórákat is beleszámolták kozmetikázás és az érdeklődés felkeltése gyanánt.
Tesco
- Az ország nyugati felében, a fővárosban, egyes Pest megyei településeken az elérhető bruttó bér 374 ezer forint (ez tartalmazza az alapbért, átlagos műszakpótlékot és túlórát, cafetériát és vásárlási kedvezményt is).
- A Péncentrum nem talált olyan települést az országban, ahol bruttó 344 ezer forintnál kevesebbet fizetnének.
Spar
Az áruházi eladók, szakeladók, pénztárosok bruttó 392 ezer forintot kapnak, ez már szintén tartalmaz bizonyos elemeket, például a 13. havi fizetést, a dolgozói kedvezményt, az átlagos műszak és teljesítmény- pótlékot, valamint a túlórát is.
Penny
- Az eladó-pénztáros pozíció kezdő fizetése heti 40 órás műszakban bruttó 269 ezer forint/hónap.
- A próbaidő utáni átlagosan elérhető jövedelem heti 40 órás műszakban bruttó 372 808 forint/hónap. Jár mellé 14 ezer forintos SZÉP-Kártyára, valamint bizonyos esetekben ingyenes szállás is.
Aldi, Lidl
Ami a diszkontláncokat illeti, senki nem kommunikálja transzparensebben a béreket:
- az ALDI-nál új belépőként munkát vállaló áruházi eladó vagy logisztikai munkatárs kezdő bére 8 órás munkarendben 2022. januárjától bruttó 362 600 forintra nőtt, a 6. évtől ez az összeg bruttó 432 100 forint per hó;
- a Lidlnél elérhető belépő bruttó jövedelem 366 ezer forint, 3 év után az összeg 402 ezer forintra nő. Területi különbségek itt is vannak.
A többiek
Az Auchan nem kommunikál bruttó átlagbérekről a széles nyilvánosság felé. Amit az év elejéről tudunk, és ahogy azt a Forbes.hu-n is megírtuk, hogy két lépcsőben, januártól és júliustól emelkednek a fizetések az üzletláncnál: a szakképzettséget nem igénylő áruházi pozíciókban januártól a kezdő jövedelem legalább bruttó 320 ezer forint lesz az Auchannál. A szakképzett munkaerő bruttó 500 ezret is megkaphat.
- A COOP hálózat főképp franchise rendszerben működik, így a béreket nem központilag szabályozzák, és eltérnek. (Pár professionös álláshirdetés szerint budapesti és kecskeméti üzletekben 300 ezer forintos bruttóért kerestek eladót.)
- A Reál is nagyrészt franchise rendszerben üzemel, központilag nem kommunikálnak béreket.
- A CBA egyik telephelyére eladó-pénztárost nettó 190-220 ezer forintért keresnek, több adat nincs.
Kapcsolódó cikk a Forbes.hu-n:
Borítókép: Shashank Verma // Unsplash