Nemcsak az OTP-t, hanem a Raiffeisent is ütik napok óta a befektetők, de Zolnai György, a magyar Raiffeisen Bank vezérigazgatója szerint aggodalomra semmi ok. A Magyar Nemzeti Bank szerint is teljesen stabil, likvid és tőkeerős a teljes magyar bankszektor, az uniós szankciók a Sberbank bezárásán túl nem befolyásolják a hazai pénzügyi intézményeket.
„Szerencsére semennyire!” – mondta Zolnai György a Portfolio.hu-nak adott friss interjújában arra a kérdésre, hogy mennyire érinti a magyar ügyfeleket az orosz-ukrán háború. „Nagyon biztos a tulajdonosi hátterünk, a Raiffeisen Bank Magyarországon is a megszokott módon, teljes körű szolgáltatáskínálattal működik, és ez a jövőben is így lesz.”
Folyamatosan jönnek az új ügyfelek
Mint mondta, folyamatosan jönnek az új ügyfelek, friss pénzek érkeznek. „A bank likviditásában nem számítunk változásra, épp ellenkezőleg. A lakossági oldalon a középtávú trend pedig abszolút a bővülés, mind betéti (átlag 10 százalékos növekedés), mind hiteloldalon (átlag 20 százalékos növekedés) a legerőteljesebben növekedő bank voltunk az utóbbi években. A vállalati ügyfélkörben is több év átlagában 10 százalék közeli volt a növekedés, továbbra is úttörők vagyunk egyes meghatározó területeken, mint például az exportfinanszírozás, a strukturált finanszírozás, a treasury-szolgáltatások és a támogatott programok biztosítása terén.
Természetesen mi is figyeljük az eseményeket, de semmiféle aggodalomra nincs ok.”
Zolnait azután kérdezte a lap, hogy a Raiffeisen Bank International (RBI) tőzsdei értéke három hét alatt a felére esett a jelentős orosz, ukrán és fehérorosz kitettsége miatt, és kedden felröppent, hogy esetleg kivonulna az orosz piacról. Ezt aztán az RBI vezérigazgatója, Johann Strobl már aznap este cáfolta, egy nemzetközi sajtótájékoztatón határozottan megerősítette: egyáltalán nincs oroszországi kivonulási terv.
Mindent adnak, ami keleti, és van benne likviditás
Messze nem a Raiffeisen az egyetlen, amely erősen megsínyli Putyin háborúját Ukrajna ellen, az OTP részvényei is csúnya lejtmenetben vannak (négy hónap alatt itt is felére csökkent a cégcsoport piaci értéke), holott itt kisebb az orosz-ukrán kitettség, és itt sem arról van szó, hogy maga az OTP-csoport ne lenne bivalyerős.
A nagy eladási hullám mögött – ami a magyar részvényeket és a forintot egyaránt érinti – inkább az állhat, amit Zsiday Viktor, a Citadella alap kezelője, neves befektető írt friss blogbejegyzésében, hogy a befektetők, akárcsak 1998-ban, elkezdtek szabadulni a kelet-európai fókuszú eszközökből, és mindent adnak, amiben még van likviditás.
A bankrendszer stabil
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke, Kandrács Csaba szerdán reggel tartott sajtótájékoztatót a magyar bankpiacon 1 százalékos súllyal jelenlévő Sberbank csődje után – ő is hangsúlyozta, hogy a hazai bankrendszer teljesen stabil, a jegybank semmilyen stabilitási pénzügyi kockázatokat nem lát.
Mondta ezt annak fényében, hogy már tudható volt, további pénzügyi szankciókat élesítenek az Európai Unió tagállamai hét orosz bankkal szemben.
Az orosz bankokat kizárták
Ezekről szerda délután aztán valóban döntött az Európai Unió Tanácsa, és több kulcsfontosságú orosz bankot kizárt a SWIFT néven ismert globális elektronikus fizetési rendszerből. Az MTI közleménye szerint a korlátozó intézkedés
- megtiltja a pénzügyi adatok cseréjét és szolgáltatások nyújtását a Bank Otkritie, a Novikombank, a Promszvjazbank, a Rossiya Bank, a Sovcombank, a Vnyesekonombank (VEB), valamint a VTB BANK számára;
- megakadályozza, hogy a felsorolt bankok pénzügyi tranzakciókat bonyolítsanak világszerte a SWIFT rendszeren keresztül.
A tilalom a kihirdetését követő tizedik napon lép hatályba, és minden olyan Oroszországban letelepedett jogi személyre, szervezetre vagy szervre vonatkozik, amelynek többségi tulajdonosa közvetlenül vagy közvetve e bankok valamelyike.
A szankciók részeként a Tanács továbbá
- megtiltja a befektetést az Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI) által társfinanszírozott projektekbe, vagy az azokhoz történő bármilyen hozzájárulást;
- megtiltja az euróban denominált bankjegyek eladását, szállítását, átruházását vagy exportálását Oroszország vagy bármely oroszországi természetes vagy jogi személy, szervezet vagy szerv számára, beleértve az orosz kormányt és az Orosz Központi Bankot.
A hivatalos közlemény itt olvasható.
Nyitókép: A Raiffeisen Bank moszkvai székháza / Fotó: Raiffeisen International