Alaposan rálép idén a Fed a fékre, el is rontotta a hangulatot a tőkepiacokon. Az amerikai szigorítás és a dollár erősödése hagyományosan rosszat tesz a fejlődő piaci devizáknak, de mi várhat a forintra, ha a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is rohamléptekben emeli a kamatot?
Alaposan elrontotta a piaci hangulatot tegnap a Fed, pedig nem okozott különösebb meglepetést. A kétnapos kamatdöntő ülés végén érintetlenül hagyták a 0-0,25 százalék közötti, irányadó kamatsávot és nem is gyorsították fel az eszközvásárlási program kivezetését.
Viszont hitet tettek a szigorítás mellett: hamarosan kamatemelés következhet, ami után jöhet a mérlegfőösszeg csökkentése. Jerome Powell, a Fed elnöke azt mondta, a kamatemelés időpontjáról és mértékéről még nincs döntés, de nagyon elkötelezett mindenki, a várakozások szerint már márciusban jöhet az első emelés. A Fed az inflációs célok miatt még aggódik, a kockázatok jelentősek, de a munkaerőpiac szerintük már van olyan stabil, hogy jelentős tér legyen a kamatemelés előtt.
Powell viszont azt mondta, hogy tartósan fel kell hagyni a támogató monetáris politikával, ami a tőkepiacokra nézve nem jelent sok jót.
Az addig enyhén emelkedő részvényindexek a sajtótájékoztató után azonnal letörtek, a kereskedők nem örülnek a szigorítás biztosnak ígérkező kivezetésének. A vezető amerikai tőzsdemutatók az elmúlt 2-3 hétben jelentősen estek. A dollár viszont erősödött, a piac már arra bazírozhat, hogy a kamatemelés és az amiatt emelkedő állampapír-hozamok miatt jobban megéri majd dollárt tartani.
Mi várhat a forintra?
A dollár erősödése hagyományosan rosszul érinti a fejlődő piaci devizákat, köztük a forintot is. Amikor Powell decemberben bejelentette az eszközvásárlások gyorsabb kivezetését, alaposan megmozdult a hazai deviza is.
Azonban az MNB is rohamléptekkel szigorít, a hazai alapkamatot 2,9 százalékra emelte kedden, az irányadónak számító egyhetes betéti tender kamatát pedig ma reggel emelte meg 4-ről 4,3 százalékra.
„A Fed több kamatemelést is kilátásba helyezett, a piac már ötöt kezd árazni, ami túlzásnak tűnik” – mondta a Forbes.hu kérdésére Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája. „A Fed már így is szigorúan kommunikált, még durvábbat nehéz mondani. A tőkepiacokra nagyon rossz hatással van a szigorítás, ami az Egyesült Államok lakosságának részvénymegtakarításán kívül a fogyasztásra is negatív hatással van.” Móró megjegyezte: a jegybankárok binárisan gondolnak. „Amikor autóval közlekedsz, nem 10-zel mész, de nem is 200-zal.
Ez az, amit a jegybankárok általában nem értenek meg: először padlógázt nyomnak, majd satufékeznek.”
A stratéga szerint a magyar forint egyértelműen szembeszélben halad, de a hazai kamatszint most elég magas ahhoz, hogy középtávon ne érezze meg az amerikai szigorítást.
Az EKB elronthatná a hangulatot
Az idei év eddig a forinté, az MNB törekvései támaszt nyújtanak a devizaárfolyamnak. Jelenleg közel 3 százalékos pluszban van az év eleji szinthez képest, épp a 360-as jegyzésnél jár, igaz, már volt az idén a 353-ason is. A reggeli kamatemelés is jött tett neki, a 361-es szintről a 360-as alá csúszott.
Móró szerint a Fed is, épp úgy, mint az MNB kizárólag az inflációs adatot nézi most, nem fog egyéb tényezőkkel foglalkozni, pláne nem fejlődő piaci devizákkal.
A forintot az boríthatná meg nagyon, ha az Európai Központi Bank is szigorítani kezdene, de ez irányba még kilátások sincsenek.
Kapcsolódó:
Ezért tesz magasról az euróövezet arra, amitől már Matolcsyék is megijedtek