Új mobilapplikációt indított a Magyar Nemzeti Bank (MNB), amelyben egy privát blokklánc alapú dedikált NFT-platform is helyett kapott – jelentette be szerdán az MNB. A világszinten is újdonságnak számító kezdeményezéssel egyelőre forint emlékérmék digitális változatait szerezhetik meg a felhasználók játékos formában.
Mire jó az alkalmazás?
A múzeumi világnapon az MNB elindította a Pénzmúzeum mobilapplikációt. Az új app célja kettős:
- egyrészt egy új csatornát biztosít a Pénzmúzeummal és a pénzügyekkel kapcsolatos tartalmak megjelenítésére, az interaktív múzeumi élmény növelésére;
- másrészt egy innovatív lehetőség az újszerű blokklánc alapú technológia gyakorlati tesztelésére, amely keretében az MNB egy dedikált platformot hozott létre NFT-kibocsátáshoz és érmeregisztráláshoz. Ez utóbbi világszinten is újdonságnak számít.
Ismétlés
Az NFT-k (Non-Fungible Tokenek, azaz nem helyettesíthető tokenek) olyan digitális eszközök, amelyek egyediségét a blokklánc technológia biztosítja.
Így működik az app
- A mobilapplikációban elérhető első NFT sorozat a forint bevezetésének 75. évfordulója alkalmából kibocsátott 5 forintos forgalmi érme hatféle emlékváltozata alapján készült NFT-ket tartalmazza.
- Ezeket az NFT-ket a felhasználók a pénzügyekkel, pénzzel, érmegyűjtéssel kapcsolatos kvízek megoldásával tudják megszerezni.
- A forint szó mind a hat betűjét tartalmazó NFT-k összegyűjtésével a felhasználók nyereményjátékon vehetnek részt, melyen különleges, fizikai érmeszetteket nyerhetnek.
Az új app emellett azt is lehetővé teszi a jövőben, hogy bizonyos speciális, új kibocsátású gyűjtői érme termékeket azok megvásárlását követően a felhasználók az MNB privát blokkláncán regisztrálhassanak, a csomagolásukon található egyedi QR kódok segítségével. Az első ilyen, egyedi QR kóddal ellátott termék a Pénzmúzeum mobilapplikáció nyereményjátékában nyerhető meg a „Forint 75. születésnapja” NFT sorozat összegyűjtésével.
Kapcsolódó
Matolcsy György MNB-elnök legutóbb márciusban írt arról, hogy törvényileg kellene felhatalmazni a jegybankokat digitális jegybankpénz kibocsátására.
Egy felmérésből nemrég az is kiderült,
- hogy 10-ből 9 jegybank aktívan vizsgálja a digitális jegybankpénz bevezetésének lehetőségét,
- sőt a központi bankok több mint fele már el is kezdte az állam által biztosított digitális pénz fejlesztését, vagy konkrét kísérleteket végez vele.