Az elszálló inflációra válaszul az MNB már hétfőn bejelentett egy, az eddigieknél magasabb kamatemelést, a piacot azonban csak az nyugtatta meg, amikor a jegybanki vezetők arról beszéltek, hogy trükkösen, de tovább szigorítanak majd a monetáris feltételeken. Ezt most meg is lépték
További 40 bázisponttal 2,5%-ra emeli az irányadó kamatot az MNB – derül ki az egyhetes betéti tender csütörtöki meghirdetéséből. Ezzel a keddi 30 bázispontos emelés helyett a valódi szigorítás 70 bázispont – írja a Portfólió.
Elváló kamatszintek: szigorúbb kondíciók akár heti felülvizsgálattal
A jegybank kedden jelentette be, hogy az ún. egyhetes betéti kamat eltérhet majd az alapkamat szintjétől, vagyis miközben nem emeli olyan látványosan az irányadó rátát, mint a régiós központi bankok, valójában az eddigiekhez képest nagyobb mértékben szigorít a monetáris kereteken.
Így a gyakorlatban az egyhetes kamat lesz az irányadó egészen addig, amíg minden ajánlatot elfogadnak a csütörtöki tendereken. Virág Barnabás alelnök kedden erősen utalt arra, hogy az eltérítés már csütörtökön megtörténhet, a Portfólió szerint így nem meglepő, hogy az alapkamat felett hirdette meg betéti tenderét a jegybank.
A jövőben így minden héten dönt majd a jegybank az irányadó kamatról, de azt nem tudni, meddig tart ez a rendszer, amilyenre korábban már volt példa.
Az egyhetes betét irányadó jellegét a jegybank azon vállalása adja, hogy minden ajánlatot elfogad.
Ennek a megoldásnak az az értelme, hogy így a jegybank akár hetente is meg tudja emelni a kamatot, miközben kamatdöntő ülése havonta van (rendkívüli ülést persze össze lehet hívni, de erre most egyáltalán nem lesz szükség és nem is kell feleslegesen idegesíteni a piacokat).
Kedden a piac korábbi pletykák alapján váratlan bejelentést várt az MNB-től, de a kamatemelés nem nyugtatta meg a befektetőket, a forint gyengült is. A kamatemelés után Virág tartott egy háttérbeszélgetést, itt jelentették be, hogy az alapkamat emelése nélkül, a fenti módon is tudnak majd szigorítani. Ez meg is nyugtatta akkor a piacokat, az addig gyengélkedő forint korrigált is, ahogyan a mostani hírre is erősödött.
A forint árfolyama most leginkább azt mutatja meg, hogy mennyire hiszik el a befektetők, hogy a magyar jegybank a tettek szintjén is komolyan veszi az infláció elleni küzdelmet.
A jegybank elsődleges feladata az árstabilitás fenntartása, de a Matolcsy György vezette ház fontos támasza akar lenni a gazdasági növekedésnek és a kormány gazdaságpolitikájának is (ennek megfelelően az elmúlt években számtalan forrást nyújtott kedvező feltételek mellett a magyarországi vállalatoknak). A kamatemelés ugyanakkor fékezheti a növekedést, mivel megdrágulnak a források és megérzi azt a lakosság is a drágább hiteltörlesztőkön keresztül.