Elbúcsúzott a Magyar Nemzeti Bank elnöke, 2013 és 2025 közé teszi a második jegybanki aranykorszakot.
Mi történt? Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a „A második jegybanki aranykorszak 2013–2025” című eseményen mondott beszédet, ahol kijelentette, hogy 2022 októberében, amikor az euróforint árfolyam elérte a 430-as szintet, a jegybank mentette meg a kormányt az 500 bázispontos kamatemeléssel.
A forintárfolyamot stabilizáló kamatemelést éles kritikával illette a kormányzati kommunikáció, Matolcsy szerint,
„Azokban a hetekben, hónapokban, amikor a magyar politika vezető férfiúi elmondták, hogy nem lehet a Magyar Nemzeti Bankra számítani… mi védtük meg nemcsak a forintot, a pénzrendszert, hanem Magyarország kormányát, miniszterelnökét is”.
Mit mondott még? A hamarosan volt jegybankelnök szerint 2013 és 2019 között az MNB adta az átlagos, 3,9 százalékos reál-GDP-növekedés közel felét, viszont 2020 után megtorpant a magyar gazdaság felzárkózása. Ezzel a kapcsolat is megromlott a jegybanki vezetés és a kormány között.
„2020 után megváltozott a helyzet – jelentősen. Nem csupán a Covid lépett be, hanem bizony szétszakadt a kormányzat és a Magyar Nemzeti Bank közötti szövetség”
Hogyan tovább? Matolcsy mandátuma márciusban lejár, már az utódja is megvan, Varga Mihály, pénzügyminiszter. Az új vezetésének is az alacsony infláció fenntartása és a stabil forintárfolyam a célja, az Equilor Befektetési Zrt. szerint éles váltás nem várható a monetáris politikában.