A Mol vezetői és az ukrán vezetékhálózatot üzemeltető Ukrtransnafta vállalat között élesedett ki a konfliktus. A magyar olajcég szerint zsarolják őket az ukránok.
Ukrajna két lépcsőben emelni akarja a Magyarországra érkező orosz olaj tranzitdíját, a Mol eddig folyamatosan tárgyalt az Ukrtransnaftával, de ezután nem kíván közvetlen tárgyalásokat folytatni az ukrán féllel – írja az Index.
Zsarolják a Molt?
Május 15-én az ukrán cég vezérigazgatója, Volodimir Tsependa egy orosz nyelvű feljegyzést küldött a Molnak arról, hogy az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó korlátozásokat túl szigorúnak tartják és a magyarok nem nyitottak a szabályozás további enyhítésére.
A lap szerint az ukrán vezérigazgató Brüsszelből, Ursula von der Leyenéktől azt az üzenetet kapta, „ha a magyarok így állnak hozzá, akkor nyugodtan állítsák le a Barátságon a kőolajszállítást Magyarország felé”. Az Európai Bizottság ezt határozottan visszautasította.
A „zsarolás” miatt a Mol nem kíván közvetlen tárgyalásokat folytatni az ukrán féllel.
A horvátok is ráemeltek
Fontos megjegyezni, hogy a működőképes Barátság kőolajvezeték a bevételek miatt nagyon fontos mind az ukránoknak, mind pedig az oroszoknak. Amikor a vezeték melletti egyik transzformátorállomást találat érte, az ukránok azonnal kijavították. Kijev tranzitdíjat számláz ki, Moszkvának pedig a költségvetési bevételek bezuhanása miatt fontos, hogy tudjon szállítani Európába. Az energiapiaci helyzetet persze nem csak az ukránok használják ki. Tavaly decemberben a horvátok akarták megemelni drasztikusan a felértékelődő Adria-vezeték tranzitdíját, a Mol akkor az EU közbenjárását kérte az ügyben.
A magyar-ukrán kapcsolatok mélyponton, ez bizonyosan nem segíti a megegyezést, de hosszú távon mindenki abban érdekelt, hogy a Barátság zavartalanul működjön: Kijev és Budapest mellett még Moszkva is.
Ha az Index értesülései helytállóak, új elem, hogy a Barátság vezetéket amúgy védő ukránok a szállításért cserébe már egyéb lépéseket is ki akarnak csikarni, máskülönben emelik a tranzitdíjat. Eddig került nyilvánosságra ilyen.
Nagyon függünk az orosz energiahordozóktól
A hétvégén arról írt a Pentagonból kiszivárgott iratok alapján a Washington Post, hogy Zelenszkij egy alkalommal – ingerülten – arra is javaslatot tett februárban, hogy fel kellene robbantani a Barátság-kőolajvezetéket.
Rácz András Oroszország-szakértő, a Német Külpolitikai Társaság vezető szakértője szerint a történtek erős tanulsággal szolgálnak Magyarország számára: nagyon erősen függ a magyar ipar a Barátság kőolajvezetéktől, vagyis az oroszoktól, az energiamixet minél hamarabb diverzifikálni kellene.
Szakértők szerint szerint Magyarország le tudna válni az orosz energiahordozókról, ehhez vannak belső erőforrásaink és az EU is támogatná ezt a törekvést. Az olaj esetében az EU inkább szabadulna az orosz függéstől, és ezt nagyrészt mára el is érte, Magyarország kitettsége azonban csak még jobban nőtt Moszkva irányába.