Kevesebb a hiteligénylő a piacon, emiatt félve tartják a lépést a Magyar Nemzeti Bank kamatemeléseivel a kereskedelmi pankok a lakáshitelek esetében.
Nem tudják lekövetni a bankok a jegybanki irányadó kamat felgyorsuló emelkedését, mert a potenciális hitelvevőket elrettentik még a moderáltan felfelé kúszó THM-ek is, derül ki a Money.hu Forbes-nak eljuttatott közleményéből.
Az MNB a múlt héten újabb 50 bázisponttal emelte meg az irányadó kamatot, az 5,85 százalékos szint azt jelenti, hogy 2 hét alatt 1,25 százalékponttal drágult a jegybank irányadó mutatója. Ezzel a régióban a legmagasabb kamatszintet Budapest kínálja.
A döntés láthatóan jótékonyan hatott a forint árfolyamára, az emelkedő kamat miatt egyre kevésbé éri meg a forintgyengülésére játszó (short) pozíciókat felvenni a piacon. Ezt a versenyt tehát – egyelőre – nyeri a jegybank.
Óvatosabban áraznak a bankok
Az irányadó kamat folyamatos emelkedése miatt egyre komolyabb problémák várhatóak a lakáshitelek piacán. A piaci folyamatok alapján a money.hu szakértői arra figyelmeztetnek, hogy a hitelkamatok emelkedése a béremelkedést is megeszi. A szeptemberi átlagbérből egy átlagos adós a hitelfél szabályokat betartva még 23,3 milliós hitelt tudott felvenni. Március elején ugyanakkor már a legjobb ajánlat is 8,2 százalékkal kisebb 21,4 hitel felvételét teszi lehetővé ugyanakkora bérből.
A helyzet tovább fog romlani, hiszen a bankok zöme az elmúlt 2 hét drasztikus kamatemelését csak a következő hetekben – jellemzően április elején – fogja beárazni hiteltermékeibe.
A bankok a potenciális vevők kiárazódása, ügyfélvesztés ellen a kamatfelárukat csökkentik, de az MNB hitelezési jelentésében maga is jelezte, hogy a historikusan mélyponton lévő, 1 százalékos, vagy annál is kisebb kamatfelárak nem tarthatóak sokáig. A money.hu szakértői szerint ugyanakkor az emelkedő irányadó kamat mellett nem tudják a kamatfelárat növelni: a kamatemelés miatt szűkül a hiteligény, többen visszatáncoltak a hitelfelvételtől, vagy a hitelezhetőségi korlát miatt egyszerűen kizáródnak a potenciális ügyfelek.
A hitelkereslet visszaesése lesz az, ami miatt a személyi kölcsönök piacán sem teszi lehetővé azt, hogy érdemben emelkedjenek a kamatok. A lakosság az emelkedő inflációra válaszul egyébként is visszafogja a fogyasztását, jobban megnézi, mire is ad ki pénzt. Ilyen helyzetben pedig kiváltképp kevesebben akarnak majd hitelből beruházni –
még akkor is, ha sejthető, hogy egy előrehozott vásárlásnál kisebb árakkal találkozhatunk, s az is, hogy a személyi kölcsön kamatok is kedvezőbbek lesznek, mint néhány hónap múlva.
Borítókép: devenyipisti / Pixabay