Hirtelen felpattant az Alibaba árfolyama, miután 2,8 milliárd dollárra (839 milliárd forintra) bírságolták a hatóságok.
Az Alibabára azóta helyezkedik egyre nagyobb nyomás, mióta az alapító, Jack Ma egy tavaly októberi konferencián nyilvánosan bírálta a kínai szabályozási környezetet. Kína akkori leggazdagabb, a világ 26. legvagyonosabb embere ezután néhány hónapra el is tűnt, majd egy online jótékonysági eseményen látták újra januárban.
Börtön, halál, örök rejtély – hova tűntek eddig a kínai milliárdosok? Mire számíthat Jack Ma?
A Financial Times szerint Joe Tsai, az Alibaba alelnöke egy elemzői konferencián elmondta, hogy az e-kereskedelmi óriás ellen további vizsgálatok már nem folynak, a szabályozók pedig a korábbi felvásárlások és egyesülések miatt Kína egész technológiai iparágát vizsgálták. A cég hongkongi tőzsdén jegyzett árfolyama ezután 7,8 százalékkal emelkedett. „Más monopióliumellenes vizsgálatról nincs tudomásunk, és örülünk, hogy ezt az ügyet is magunk mögött hagyhatjuk.”
A 2,8 milliárd dolláros, a versenyszabályok megsértéséért kiszabott büntetés a legmagasabb trösztellenes bírságnak számít KÍnában.
Ez az Alibaba Group Holding 2019-es árbevételének körülbelül 4 százaléka, de még így is kevesebb, mint a legmagasabb kiszabható büntetés, amely az előírások szerint legfeljebb a bevétel 10 százaléka lehet.
Az Alibaba ellen decemberben indult monopóliumellenes vizsgálat azután, hogy a felfüggesztették a cég Ant Group nevű leányvállalatának bevezetését a sanghaji és a hongkongi tőzsdére két nappal azelőtt, hogy megindulhatott volna a papírokkal a nyilvános kereskedés. Kínában azóta egy, az online hitelezést korlátozó szabályozást is kiadtak, amely az Ant Group egyik fő növekedési potenciálja lehetett volna.
„Nincs szükségünk kizárólagos megállapodásokra a kereskedőink megtartásához” – mondta Daniel Zhang, az Alibaba vezérigazgatója az egyik fő vizsgálati vádról, majd hozzátette, hogy a cég nem fog fellebbezni a döntés ellen.
Ezután dícsérte a szabályozókat, hogy „átgondolt elvárásokat támasztanak az internetes iparral szemben”, majd hozzátette, hogy a vállalat összhangban van a kormány digitalizálásra vonatkozó politikájával. „Az üzleti modellünket a szabályozók teljes mértékben megerősítik. Jót tesznek az ország gazdaságának és elősegítik az innovációt.”
A bírság mellett az Alibabának még három évig különböző jelentéseket kell benyújtania a kínai hatóságoknak a működéséről.