A Concorde alapítója szerint legfeljebb januárra csúszhat Orbán Viktor egyszámjegyű inflációs terve, gazdasági növekedésre pedig idén nem számít.
Nem készülnek B tervvel a költségvetésben, kizárólag az uniós forrásokkal együtt tervezik beosztani a pénzt – mondta korábban Varga Mihály pénzügyminiszter. Ezzel szemben a háttérben arra készül a kormány, hogy a pénzek egy része nem, vagy csak késve jön meg. Erről is beszélt Jaksity György, a Concorde Értékpapír Zrt. igazgatóságának elnöke a 24.hu podcastjában, a Dellában.
„Kizártnak tartom, hogy az utolsó eurocentig elveszítsük az uniós forrásokat, de látszik, hogy a kormány nagy erőkkel készül arra, hogy egy része nem érkezik meg. Reálisan nézve pár milliárd euró hiányozhat, ami egy közel 200 milliárd dolláros éves magyar GDP-hez képest fáj, ha nincs, de nem ezen múlik az ország jövője” – mondta Jaksity. Azt is elmondta, bármivel pótolják a kieső forrásokat, az „ingyenpénz” helyett „drágább pénz” érkezik az országba.
Nix ugribugri
Orbán Viktor szerint 2030-tól kezdve – amikortól nettó befizetővé válhatunk – el kell gondolkozni azon, megéri-e Magyarországnak az Európai Unióban maradni. Jaksity szerint viszont nem ilyen egyszerű a kiugrás, mert az ország gazdasága túlzottan függ a külkereskedelemtől. „Integrálódtunk az Unióba, és ennek sok előnyét élvezzük. Az viszont nem akarat kérdése, hogy gazdasági értelemben az Európai Unió része maradunk-e, nem tudok elképzelni olyan eseményt, ami ezt az országot kirángatná ebből” – mondta.
A Concorde alapítója ha nem is december 31-ig, de év elejére, legfeljebb néhány hét késéssel el tudja képzelni az infláció egyszámjegyűre csökkentését. „Ez egy józan vágyálom a miniszterelnök részéről” – mondta. Arról is beszélt, hogy az inflációnak lehet „pozitív” következménye is – és idézőjelbe tette a pozitív szót – mert a bevételek magasabban realizálódnak annál, mint ami a költségvetési törvényben van. „A nominális bruttó hazai termék 20 százalékkal fog nőni, tehát a költségvetés jobban néz ki. Ez azt jelenti, hogy vissza fog esni az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva” – mondta.
Gazdasági növekedésre viszont nem számít: bár a kormány 1,5 százalékkal számol, szerinte ehhez az év hátralevő részében minden nap kellene egy jó ötlet a gazdaságpolitika alakítóitól. Úgy látja, a magyar gazdaság erősen recesszív hangulatban van. „Nem látok olyan elemzést, ami ezt a másfél százalékot alátámasztaná.
Amekkora baj van most, ahhoz képest a nulla is egy klassz eredmény lenne.
A világ egyik legmagasabb inflációs rátája – különösen az élelmiszereké – mellett csoda történne, ha nullánál nagyobb lenne a gazdaság teljesítménye” – mondta.
Az inflációt pedig egy amúgy is gyengén teljesítő gazdaságban csak a kereslet rombolásával lehet letörni, akárcsak az 1990-es évek közepén.
Jön az alapjövedelem?
A tőzsdén jelenleg a legizgalmasabb dolognak a mesterséges intelligenciát tartja: elképesztő árfolyammozgásokat látott, de attól nem fél, hogy tömegek válnának munkanélkülivé.
„Nem a 18. században vagyunk, hogy a gépek elveszik a munkánkat: a jelenleg zajló technológiai újítás az ember intelligenciáját is növeli.
Például, az autóiparban hiába jött be Henry Ford híres gyártószalagja, az autóiparban dolgozók száma később is egyre csak nőtt. A mesterséges intelligencia a tudományban, az orvoslásban is segíti az emberiséget. Minden technológiai előrelépés meghosszabbította az emberiség létét a Földön. Mindenkit arra biztatnék, hogy ennek a jó oldalát nézzük” – mondta Jaksity.
A Concorde alapítója örül annak, hogy továbbra is napirenden van az alapjövedelem kérdése, még ha nem is Magyarországon. Úgy látja, valamilyen formában elkerülhetetlen a bevezetése, és ha egy ágazatban a munkaerőt jóval olcsóbb technológia helyettesíti, akkor pénz is lesz rá.
A több mint 50 perces beszélgetés itt meghallgatható. Érdemes.