Hol van már az a 372-es történelmi mélypont? Idén négy százalékot ment a forint, ami kirívóan jónak számít a devizapiacon. A háttérben földhözragadt technikai tényezők is állnak, de Matolcsyék pánikszerű szigorítását is végre elhitte a piac.
A tavaly mélypontok után lehet ízlelgetni a mondatot: akkorát megy a forint az idén, hogy közel négyszázalékos erősödéssel a világ egyik legjobban teljesítő devizája lett. Csak ma fél százalékot (ami a devizapiacon érdeminek számít napon belül) drágult, így már a közös devizával szemben a 355-ös szinten mozog. Ugyan egy hete a 353-on járt, majd korrigált, de az idei trend egyelőre egyértelműen az erősödés.
A térség fontosabb devizái mind hasonló nyomás alatt voltak, a tavalyi negyedik negyedévben a cseh korona sokéves mélypontjára futott, a lengyel zloty megközelítette a történelmi mélypontját – a román lej pedig még napról napra új negatív rekordokat dönt. Január eleje óta viszont – a lej kivételével – erősödnek a térség devizái.
Technikai és fundamentális okok is állnak az erősödés mögött és úgy tűnik: egyelőre nem is fog visszagyengülni egy ideig a tavalyi, az euróval szembeni 370-es szintekre.
Hittek a pániknak
Egyrészt hatott az MNB üzenete: hajlandó harcolni az infláció és az árfolyamesés ellen. A tavaly pánikszerűen megváltoztatott kamatrendszer – azaz, hogy az alapkamat helyett az egyhetes betéti tender kamata lesz irányadó, valamint a kamatfolyosó asszimetrikussá tétele – működni látszik: pár hét alatt 4 százalékig tornázták fel az alapkamatot, amit már a piac is méltányol. Tavaly sokáig ugyanis pont azért gyengült súlyosan a forint, mert a jegybank az elszálló infláció ellenére sem volt hajlandó emelni az irányadó rátát.
A piaci várakozásokból úgy tűnik, hogy a legtöbben 5 százalék környékére vagy a fölé várják az irányadó rátát. És mivel az inflációs mutatót is hasonló szintre prognosztizálják, szép lassan eltűnik a nagyon alacsony negatív reálkamat, ami a forintot sújtotta az elmúlt években.
Ha pedig megvalósul az, ami évek óta nem volt, azaz, hogy pozitív lesz a forint reálkamata (az alapkamat mínusz az infláció mértéke), tehát megéri forintot tartani, az elég nagyon lökhet az árfolyamon.
Hova tovább a mélyből?
Van itt azonban egy elég földhözragadt technikai tényező is. Nagyon látványos, hogy a forint épp január 3-án, az év második munkanapján gyújtotta be a rakétákat. A brókercégek, bankházak és hedge fundok a tavaly év végén lezárt pozíciók helyett vettek fel újakat, a legtöbben pedig forinterősödésre szavaztak, többsége kerülhettek a long pozíciók. Az MNB legfrissebb ábrakészlete a forint nettó pozícionáltságáról sajnos még decemberi, ezen masszívan többségben vannak a shortosok. De a trend mára valószínűleg megfordult, ezt azonban az MNB tolmácsolásában csak februárban látjuk.
A longosok pedig épp amiatt voksoltak a forinterősödésre, mert látták a jegybank brutális szigorító tempóját és ők is elolvasták a makrogazdasági előrejelzéseket, miszerint tavaly év végén tetőzött nálunk is az infláció. Mindezt tavaly év végén, amikor jegybank rákapcsolt, még nem tudták beárazni a kurzusba, de az év eleji pozíciók felvételekor ez is megtörtént. Illetve egy prózai érv: mélypontról hová gyengüljön tovább?
Sokat számít a forintnak, hogy az Európai Központi Bank egyelőre hallani sem akar monetáris szigorításról, pedig a piac nagyon sürgetné már az euróövezeti jegybankot.
Valamint, hogy hiába borította rá a piacokra az amerikai Fed a három (esetleg több) kamatemelés hírét, a dollár nem képes érdemben erősödni. Az euróval szembeni keresztárfolyama inkább oldalazik, a devizakosárral szemben mért dollárindex még csökkent is némileg – ami általában a fejlődő és feltörekvő piaci devizák felé tereli a tőkét.
Adott tehát ez a pár tényező: beért a jegybank agresszív, szigorító politikája, az év eleji újrapozícionálás pont kapóra jött a forintnak, illetve a nagyobb jegybankok kommunikációjára sem új reagált a piac, ahogy arra korábban számítani lehetett.
Holnap reggel megint meghirdeti egyhetes betéti tenderét a jegybank, bár valószínűleg – tekintve, hogy idén még nem emelt – marad négy százalékon a mutató.
Kapcsolódó: