Mennyit keres Hernádi Zsolt Mol-vezérként? Nyilvánosságra hozta a Mol, a Waberer’s és a Rába is, ki kap náluk többszázmillió forintot a vezérkarban – mutatjuk a számokat!
- A Budapesti Értéktőzsdén tette közzé javadalmazási jelentését a Mol, a Waberer’s és a Rába Nyrt. is.
- Tavaly még nem kellett hivatalosan publikálni, mennyit keres a vállalatvezetés, egy 2019. júliusi törvény szerint azonban a BÉT-en jegyzett vállalatoknak kötelezően most már be kell számolni erről is – tételesen, név szerint.
- A fizetési transzparencia-hullámot az Európai Unió nyugati államai indították. A befektetőket sokszor sokkolták a vezetők millió eurós kereseti adatai, emiatt 2017-ben fogadott el az EU és a Tanács irányelveket. Ezek a jogharmonizációnak köszönhetően a magyar piacon is érvényesülnek.
- A BÉT-en már több vállalat elérhetővé tette a javadalmazási jelentését – köztük a Telekom és a Richter is, ahol szintén százmilliókat keresnek a vezérkarban. A jelentéseket a vállalatok többsége az éves rendes közgyűlési előterjesztések többszázoldalas mellékleteibe sűríti, mi kitúrtuk a legfontosabb adatokat.
- Az Appeninn és az Opus Global várhatóan holnap teszi közzé az előterjesztéseit, az ő javadalmazási jelentésükről így egyelőre nincs adat.
- Elsőre sokkolónak hathat, mennyit keresnek a vezetők – nyugaton azonban jellemző a topmenedzsment kiemelkedő díjazása. Az adatok nyilvánosságra hozatala segíti a magyar fizetési transzparencia kialakulását, ezért foglalkozunk velük kiemelten mi is.
Többszázmilliót keresnek a Mol-vezérek is
Nem meglepő, hogy Magyarország egyik legjobban teljesítő vállalata többszázmilliós fizetésekkel honorálja igazgatóságát, felügyelőbizottságát és a top mendzsmentet is. Az eddig nyilvánosságra hozott javadalmazási jelentésekben azonban az első két szerv külső tisztségviselőinek (azoknak az igazgatótanácsi vagy felügyelőbizottsági tagoknak, akik nem állnak munkaviszontban a vállalatokkal) a belső vezetéshez képest általában „elenyésző” tiszteletdíjat kapott,
a Molnál a részvény alapú juttatásoknak köszönhetően a külsős tagok is kiemelkedően jól járnak: Csányi Sándor 78,5 milliót, Anthony Radev majdnem 60 millió forintot kapott, de 60-63 millió forintos fizetéshetz jutott a többi külsős tag is.
Hasonlóan jól fizető pozíció a Molnál felügyelőbizottsági tagnak lenni. A tizenöt tagú bizottságból Pandurics Anett, Dávid Ilona és Lánci András fejenként 18 milliót kap, Chikán Attila majdnem 23,5 milliót, Áldott Zoltán Sándort pedig 33,6 millió forinttal jutalmazza a nagyvállalat.
Az igazán szép fizetéseket azonban természetesen a Mol Nyrt.-vel munkaviszonyban álló igazgatók kapják:
- Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató 380 811 428 forintot,
- a december végén csatlakozó Bacsa György, a csoportszintű stratégiai operációért és üzletfejlesztésért felelős ügyvezető igazgató egy hétért 2 784 630 forintot,
- Molnár József csoportszintű vezérigazgató 248 681 808 forintot,
- Simola József pénzügyi vezérigazgató-helyettes 125 258 925 forintot
- Világi Oszkár csoportszintű vezérigazgató-helyettes 325 416 290 forintot
vihet haza fizetésként. Itt is érvényesül az előző cikkünkben említett megfigyelés, hogy a fizetésük nagy része (nagyjából kétharmada) teljesítményalapú változó bér.
A Mol Forbes.hu-nak eljuttatott közleményében szintén a javadalmazási jelentés fizetési transzparenciát elősegítő hatásáról írt – szerintük a riport célja, hogy a részvényesek felé megteremthessék az átláthatóságot, hogy „a javadalmazási rendszerek a kiemelkedő eredményeket jutalmazzák és ösztönözzék, illetve hogy felsővezetés érdekei a részvényesek érdekeivel összhangban legyenek.” A részvényeseknek lehetősége van a politikáról és a jelentésről a Közgyűlésen véleményt nyilvánítani és azt megszavazni, áll a közleményben.
Élmezőnyben a Waberer’s vezérkara is
Szintén az éves rendes közgyűlési előterjesztések között található a Waberer’s javadalmazási jelentése. Különlegesség, hogy a vállalat 2020-ra visszamenőleg is szerepelteti a vezérkari fizetéseket, valamint egyes vezetőknél több éven áthúzódó juttatásokat jelentet meg.
Barna Zsolt, aki tavaly szeptember elejétől vezérigazgató, az elmúlt öt évre kapott 73 millió forintos juttatással összesen 175,6 millió forintot keresett tavaly, míg kinevezése előtt, operatív vezetőként 2020-ban 51 millió forintot kapott. Alapbére 2020-ról 2021-re duplázódott, 31,9 millió forintról 63,7 millió forintra növekedett a kinevezéssel.
Szintén 73 millió forintos, több éven áthúzódó juttatás jelenik meg Tóth Szabolcs Gábor gazdasági és stratégiai vezérigazgató-helyettesnél, akinek alapbére hasonló módon ugrott 32,5 millióról 60 millióra. A változó juttatási elemekkel Tóth szintén közel kétszázmilliós bért vihetett haza 2021-ben: 174,6 millió forintot kapott.
Erdélyi Barna, aki 2020 márciusa és 2021 szeptembere között volt vezérigazgató, utána pedig kiemelt vállalati ügyekért felelős igazgatóként került alkalmazásra, tavaly 246,3 milliós fizetést kapott – ez kiugró adat a tavalyelőtti 131 millióhoz képest, de szintén több éven áthúzódó juttatása húzza fel a 2021-es fizetését.
A felügyelőbizottság tiszteletdíja már jobban hasonlít a többi vállalat kiegészítő mellékleteiben, jelentéseiben látott összeghez: 3-8 millió között kapnak a Waberer’s-nél a bizottsági tagok.
Százmilliós végkielégítési-távolléti díj a Rábánál
A győri Rába Nyrt. is közzétette a Budapesti Értéktőzsdén javadalmazási jelentését – a vezérkar fizetésével ugyan nem jutna az eddig ismert vállalati vezetők toplistáján az élmezőnybe, de egy érdekességet látni lehet: Pintér István, a Rába 2021 májusában távozó vezérigazgatója 26 milliós alapbér és 8,3 milliós önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás mellett 79,2 milliós felmentési időre járó távolléti díjat kapott, valamint 51 milliót végkielégítés gyanánt.
Pintér 2003 óta volt a Rába Nyrt. vezérigazgatója, valamint 2004-től a Rába Futómű ügyvezető igazgatója. Utolsó évében több mint 160 millió forintot kapott, ezzel jócskán előzve a pozícióját megkapó Hetzmann Bélát, aki 40 millió körüli bruttó bérrel zárta 2021-et.
Borítókép: Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója. Fotó: Forbes archív / Orbital Strangers