Az elemzői várakozásoknak megfelelően csökkentett kamatot a Fed, az 50 bázispontos vágással az irányadó ráta 4,75–5 százalék.
Mi történt? Az amerikai jegybank 4 év után, a kedvező inflációs, és a romló munkaerőpiaci adatok miatt először csökkentette a kamatot.
Mit jelent ez a gyakorlatban? A döntés várható volt, az elemzők 25 vagy 50 pontos csökkentés vártak. A jegybank további 100 bázispontos csökkentést vetít előre az idei évre, 2 részletben. A dollár a bejelentés után gyengült az euróhoz képest, viszont hamar korrigált, mostanra a döntés előtti szint közelében van. Az S&P500 vezető amerikai részvényindex történelmi csúcsra emelkedett, ez azonban csak átmeneti volt, hasonlóan a dollárhoz.
Miért most? 2022 óta az amerikai jegybank 525 bázispontos emelést hajtott végre, ami 2004 óta a legnagyobb szigorítás volt. Erre az elszabaduló infláció miatt volt szükség, ellenben a Fed közleménye szerint az infláció tartósan a 2 százalékos cél felé halad (augusztusban 2,5 volt), így a jegybank fókuszálhat a munkaerőpiacra. Erre azért is van szükség, mert egyre többen tartanak az amerikai gazdaság lassulásától. A munkanélküliségi ráta 4,2 százalék, ez 1 százalékponttal magasabb a tavalyi adatnál.
Merre tovább? A jegybank novemberre és decemberre további 25-25 bázispontos csökkentést vár, így év végére 4,25–4,5 százalék kamattal terveznek. Jövőre további vágásokat várnak, az irányadó ráta 3,25 és 3,5 százalék közé csökkenhet.