Egy kis engedmény mellett szigorítást is tartalmaz a módosítás, amit a június elején újraszabott tranzakciós illetékre vezettek be.
Az új katatörvény mellett megjelent a Magyar Közlönyben néhány módosítás a június elején újrafazonírozott tranzakciós illeték kapcsán – szúrta ki a Bank360. Hogy miért?
Most került sor a hibák kijavítására és a pontatlanságok korrekciójára.
A különadókról is rohamtempóban készültek el a jogszabályok, ezeket a kormány rendelet útján hozta meg. Van néhány érdemi változtatás is, ami a pénztárcánkat is érinti.
- Nem kell a tranzakciós illetéket fizetni, ha az ügylet magánszemély (kivéve egyéni vállalkozói minőségében) javára vételenként 20 ezer forintot meg nem haladó értékben történik. Ezzel lényegében kiküszöbölik azt, hogy az értékpapírügyleteknél azt a tranzakciót is megadóztassák, amit az átutalásoknál nem (ott is ennyi a limit).
- Értékpapírügyleteknél szigorítás, hogy a határon átnyúló szolgáltatásokat nyújtóknak is meg kell fizetni a tranzakciós illetéket, és be kell jelentkezniük a magyar adóhatóságnál – ez a Revolutra vagy a Wise-ra vonatkozik lényegében.
Bankadó: mi számít bevételnek és mi nem?
A rendelet módosítása a bankok extraprofitadóját is pontosítja. Az nem változik, hogy az adó alapja a helyi adó megállapításához meghatározott nettó árbevétel.
A módosítás szerint viszont ebbe nem tartozik bele a bankok nem szokásos tevékenység keretében keletkezett áruértékesítésből, szolgáltatásnyújtásból származó bevétele, valamint a futamidő közben vagy futamidő végén visszavett, majd értékesített eszköz könyv szerinti értéke (ide nem értve azt az összeget, amely a pénzügyi lízingbe adott eszköz beszerzési értékeként számoltak el.