2022 is az inflációról és annak letörését célzó gazdasági intézkedésekről szólhat – hangzott el az Equilor Befektetési Zrt. szerdai sajtótájékoztatóján. A kiszámíthatatlan makrokörnyezet miatt a növekedési papíroktól az értékalapúak felé mozdulhat a befektetői kereslet, érdemes emiatt a nemzetközi és magyar színtéren is ezeket a papírokat keresni.
Inflációs csúcsokat figyelhetünk meg a globális gazdaságban, az eurózóna ismét lemaradásban van – hívták fel a figyelmet az Equilor munkatársai. Az Egyesült Államok kamatemelése – ha még a mai Fed-bejelentésen nem is – az elkövetkezendő két évben borítékolhatóan többlépcsős folyamat lesz, az Európai Központi Bank várhatóan jövőre indíthatja kamatemelési ciklusát.
A magyar monetáris szigor 2023-ban fejeződhet be, az alapkamat az 5,2 százalékot is elérheti az Equilor előrejelzése szerint.
A vártnál is jobban rákapcsolt a jegybank, és nincs még vége
Az infláció rángatta, kiszámíthatatlan makrogazdasági környezetben a szigorító jegybankok, valamint a járvány várható lecsengése miatt érdemesebb értékalapú papírok felé mozdulnia a befektetőknek, hiszen ezek árazását – a növekedési részvényekkel ellentétben – a piac irányától független stratégiák mozgatják.
A befektetési tanácsadó szerint a nemzetközi piacon a GlaxoSmithKline valamint az Iron Mountain, a Budapesti Értéktőzsdén pedig az OTP, a Mol és a Waberers is sztár lehet.
Emelés, emelés, emelés
A következő időszak a legfontosabb piacokon mind az inflációról és annak megfékezéséről, és a jegybanki alapkamatok emeléséről szólhat, számolt be a makrogazdasági körképről Török Lajos, az Equilor vezető elemzője. Az Egyesült Államok 40 éves inflációs csúcsát a Federal Reserve System, azaz a Fed várhatóan idén márciustól kezdi korrigálni: elemzésük szerint ekkor 25 bázispontos szigorítás érkezhet, valamint az eszközvásárlási programot is kivezetheti az amerikai központi bank.
Intézkedései azonban egyelőre még kérdésesek, a befektetési reakciók függvényében a Fed eltérhet a tervezett pályától, ez továbbra is nagy bizonytalanságot okoz a piacon – mondta a szakember.
Az eurózóna nehezebben kezelte a járvány okozta válságot, valamint jelentős gazdasági kockázatoknak van kitéve. A kínai kereskedelmi kapcsolatokból származó növekedési kockázat, a rég nem látott infláció, valamint – az egyes tagállamokban merőben eltérő – munkaerőpiaci helyzet nehezíti a gazdasági növekedést.
Kamatot várhatóan jövőre emel az Európai Központi Bank (EKB), és a pandémiás vészhelyzeti programját (PEPP) is folyamatosan kivezeti.
A hazai makrogazdasági helyzetet és a várható intézkedéseket is az infláció irányítja, erre az erőteljes nyomásra folyamatosan, akár 2023-ig is reagálhat a jegybank kamatemelésekkel: idén várhatóan 2,4 százalékról 4,9 százalékra, jövőre pedig 5,2 százalékra emelkedhet az alapkamat az Equilor előrejelzése szerint. Az év második felében a monetáris politika csökkentheti a kamatfolyosót az alapkamat és az egyhetes betéti kamatszint között.
Az első félévben a fő GDP-hajtóerő a belső fogyasztás lehet, a külső kereslet továbbra is az ellátási láncoktól függ, a külkereskedelmi mérleg azonban pozitívba fordulhat. Az egyensúlyi adatok romlottak, és az EU-s források beérkezése sem biztos még – ugyanakkor ha meg is kapja Magyarország a forrásokat,
szinte bizonyos, hogy az államháztartási hiány miatt fiskális szigorítás szükséges a választás után.
Az Equilor devizapiaci előrejelzése szerint év elején erős maradhat a forint, a második félévben gyengülhet. A forint erősödését támogatja az MNB kamatemelési ciklusa, a kedvező növekedési kilátások; a gyengülési irányba az uniós források körüli bizonytalanságok, a magas infláció, valamint az amerikai monetáris szigorítás tolhatja,
arra azonban nem lehet számítani, hogy a 350-375-ös csatornából kimozdulna a forint az euróval szemben.
A MÁP+ már nem vonzó, piaci kötvényeket és az értékalapú részvénypiacot ajánlják
Ma már nem olyan vonzó a MÁP+, az 5 százalékos hozam már nem azt jelenti, mint a bevezetéskor – beszélt a befektetési lehetőségekről Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője. A befektetések terén érdemes lehet inkább a Prémium Magyar Állampapír és a Prémium Euró Magyar Állampapír felé fordulni,
a részvénypiacon pedig az értékalapú papírok vihetik előre a befektetőket.
Az Equilor konkrét értékpapírokat is megnevezett elemzései alapján: a nemzetközi piacon jó papír lehet a jelentős üzletág értékesítés előtt álló, az elmúlt években magasabb árbevételeket hozó GlaxoSmithKline (magas induló osztalékhozam, alacsony értékeltségi szorzó), valamint a fizikai dokumentumok tárolására specializálódott, a digitalizáció útján elinduló Iron Mountain (szintén magas induló osztalékhozammal és alacsony értékeltségi szorzóval).
A Budapesti Értéktőzsdén elérhető papírok közül az Equilor az OTP-t, a Waberer’s Internationalt és a Graphisoft Parkot emelték ki. Az OTP, elemzéseik szerint továbbra is jó kilátásokkal rendelkezik, versenytársaihoz képest olcsó, és jelentős osztalékot is fizethet idén, miután az MNB eltörölte a járványhelyzet következtében bevezetett osztalékstopot. A Waberer’s az Equilor szerint jelentősen alulértékelt, ambíciózus terveik pedig már jóval az előrejelzések felé is nyomhatják őket, még akkor is, ha csak részben sikerül megvalósítaniuk akvizíciós terveiket. A Graphisoft Park papírja erős fundamentumokra (jó minőségű irodák, olcsóság, magas osztalékhozam) támaszkodhat, valamint kiemelkedő növekedési potenciállal is rendelkezik.
A metaverzum lehet az idei év nagy lehetősége
Az Equilor a Metaverzummal is egyre jobban foglalkozik: az idei év nagy lehetősége is lehet a befektetők számára. A metaverzum úttörőiben egyre több fantáziát látnak a hagyományos vállalatok is, a Nike és az Adidas is már megállapodási szerződéseket kötött platformokkal.
A Bloomberg Intelligence szerint 2024-re 800 milliárd dolláros piac is lehet, ami hatalmas ugrás a tavalyi 180 milliárdos értékről.
A befektetők több oldalról is meglovagolhatják a trendet: a struktúrába (Meta Platforms, Nvidia, Roblox) való befektetés mellett tartalomgyártói oldalba (Unity Software) valamint ETF-be (Roundhill Ball Metaverse ETF) is tehetnek pénzt.
Borítókép: Edgeplorer / 123RF