Örülhetnek, akik éppen elhatározták, hogy egy vidéki kistelepülésen folytatják az életüket a családdal, de mindenki másnak lesújtó a családtámogatási rendszer átalakítása. A Forbes.hu összeszedett minden fontos tudnivalót a családtámogatás változásairól.
A városokban már csak január 1-ig lehet CSOK-ot felvenni, a babaváró hitelt pedig onnantól már csak 30 év alatti nők igényelhetik – derült ki a csütörtöki Kormányinfón. Ez mind a fiatal párok terveiben, mind az ingatlanpiacon drasztikus változásokat hozhat.
Fönntartani, amíg bírjuk
A magyar nők átlagéletkora az első szülés időpontjában 29 év. Ez hasonlóan megtévesztő lehet, mint az átlagfizetés, hiszen azt sugallja, hogy a gyereket tervezők többsége számára nem változott semmi azzal, hogy a kormány 30 évben állapította meg a babaváró hitel felső korhatárát. A Bankmonitor viszont megvizsgálta a legfrissebb elérhető (2021-es) adatokat, és kiderült:
az igénylők több mint kétharmada, 67 százaléka eleshet a támogatástól.
Várandósság esetén a legfeljebb 40 éves nők 2025. január 1-ig tartó átmeneti időszakban még igényelhetik a babaváró hitelt. (41. életévüket betöltött nők eddig sem igényelhették a támogatást.)
A babaváró hitel támogatott, szabad felhasználású kölcsön, amihez kamatmentesség kapcsolódhat, ha a párnak öt éven belül gyereke születik. A második gyerek születésekor a kormány elengedi a tartozás 30 százalékát, a harmadik gyerek születésekor pedig a teljes tartozást. Egy gyerek után ugyan nincs ilyen kedvezmény, de a törlesztést három évre akkor is felfüggesztik.
A legtöbb babaváró hitelt a bevezetése után, 2019. augusztusa és októbere között vették fel. Ez volt az a három hónap, amikor egyenként meghaladta az 500 milliárd forintot az új havi szerződéses összeg, illetve 2022. decembere, amikor sokan attól tartottak, megszűnhet a kedvezmény. Ekkor Orbán Viktor még a magyar családtámogatási rendszer szíve közepének nevezte a babavárót, és azt mondta: „fönn kell tartani, amíg bírjuk”. Úgy tűnik, fél év alatt annyira elfajult a költségvetés helyzete, hogy már nem bírják. A kormány válasza erre az, hogy oda irányítják a támogatást, ahol jobban hasznosul, csakhogy ezzel rengeteg családot kizárnak a kedvezményes hitel lehetőségéből, ahogy az a fenti adatok is alátámasztják.
A hitel összegét ugyan egymillió forinttal növelte a kormány, ez azonban csak nominálisan tűnik kedves gesztusnak.
A négy évvel ezelőtt indult babaváró hitel kezdeti reálértékének eléréséhez inkább ötmillió forinttal kellett volna emelni a keretösszeget, a közel 50 százalékos teljes inflációt ellensúlyozva.
A magasabb kölcsönösszeg a törlesztési feltételeket is befolyásolhatja majd. 11 millió forintos kamatmentes hitellel és 20 éves futamidővel számolva valamivel 50 ezer forint felett alakulna az induló havi törlesztőrészlet a Bank360 számításai szerint. Ez az összeg most 45 ezer.
Az ingatlanos szakma ugyanakkor év végéig arra számít, a kedvezmények miatt felpörög a piac megint, ami tovább fűti az árakat, vagyis a plusz egy milliót akár meg is eheti a piac reakciója.
Az elit játszótere
A nagyobb városokban jóval meghaladta az ingatlanár-emelkedés az infláció mértékét az elmúlt tíz évben. Egy budapesti ingatlan esetén a hatszoros értéknövekedés sem számít kiemelkedőnek. Ezáltal vált értelmetlenné a kormány másik családtámogatási kedvezménye, a CSOK. Ha a 2016. januári, kezdeti reálértéket tekintjük kiindulópontnak, akkor azt láthatjuk, hogy 2022. harmadik negyedévére ez 40 százalék alá esett vissza. Ennyit ér ma a CSOK az országos és a budapesti lakásár-emelkedéshez viszonyítva is, és a budapesti új lakásokat tekintve is.
A budapesti ingatlanpiacon eddig is csak a felső néhány decilisbe tartozók rúghattak labdába, a CSOK megszüntetésével azonban egészen beszűkül a mozgástér. A főváros ingatlanpiaca azoknak a szupergazdagoknak a játszóterévé válhat, akik bármikor elő tudnak szedni tízmillió forint önerőt, és akiknek a havi több százezer forintos törlesztőrészlet nem okoz gondot a megélhetés mellett. A CSOK-ért tehát roham indulhat a maradék fél évben, utána viszont a fiatal pároknak már csak egy nagyon szűk köre fog tudni a fővárosban lakást venni, hiszen a piaci hitelek kamatai is elszálltak. Hacsak Csák János Kulturális és Innovációs Minisztériuma be nem vezet egy újabb lakástámogatási típust év végéig.
Vidéken újrakezdők
A NER története során talán még sosem fordult elő, hogy a kormány egy főleg magasabb jövedelműekre szabott kedvezményt elvág, az alacsonyabb jövedelműeknek kedvezőbbet pedig kibővíti. A falusi CSOK esetén viszont a keretösszegeket legalább 50 százalékkal megemelik január 1-től. Ez azt jelenti, hogy új családi ház vásárlása, építése esetén
- egy gyerek után egymillió forintot,
- két gyerek után négymillió forintot,
- három gyerek után 15 millió forintot lehet igényelni.
Ha felújításról van szó, akkor
- egy gyerek után 500 ezer forint,
- két gyerek után kétmillió forint,
- három gyerek után 7,5 millió forint jár.
A következő fél évben a 30 év alattiak minden bizonnyal elengedik a falusi CSOK-ot: ki igényelne 10 millió forintot, amikor januártól 15-öt is kaphat?
A falusi CSOK esetében is van korhatár: ha még nem született gyerek, akkor legalább a pár egyik tagjának 40 év alattinak kell lennie. Bár Gulyás Gergely a Kormányinfón úgy hivatkozott a támogatásra, hogy az ötezer fő alatti településeken vehető igénybe, ez csak részben igaz. Összesen 2631, a kormány által kiválogatott kistelepülésen igényelhető, amelyben Borsod-Abaúj-Zemplén, Baranya és Zala vármegye erősen felülreprezentáltak. (A települések harmada ebből a három vármegyen található.) Az ötezer fő alatti, de gazdagabb települések tehát kiesnek a rostán.
Gulyás Gergely a Kormányinfón nem merte megjósolni, hogy a kedvezmények átalakítása mennyi pluszbevételt jelent a költségvetésnek. Demográfiai csodát viszont semmiképpen nem várhatunk a változásoktól. Az élveszületések száma tavaly a 2011-es mélypont közelébe esett vissza, és a teljes termékenységi arányszám növekedése is megállt 1,6 alatt. (A népesség szinten tartásához – bevándorlás nélkül – 2,1-es mutatóra lenne szükség.) Készpénzzel még sehol a világon nem sikerült érdemben növelni a születések számát, az viszont könnyen előfordulhat, hogy sok borsodi, baranyai kistelepülésen új beköltözőket köszönhetnek jövőre.