Jön majd a kamatkicsúcsosodás az állampapírpiacon, nagyot kaszálhatnak a kisbefektetők a korábbi magas infláció miatt. Az állam viszont dilemma előtt áll: szigorítsa-e a visszaváltás feltételeit vagy sem? Ács világa.
Az első, tavaly októberi Forbes Money Summiton a szakértőknek nyilvánvaló volt (no-brainer), több résztvevő viszont a visszajelzések szerint rácsodálkozott, hogy olyan brutális állampapírkamatok jönnek a következő két évben, amit minden magyar befektetőnek célszerű kihasználnia. Azóta eltelt egy év. A kamatkicsúcsosodás még csak most következik, közben a habzsi-dőzsi időszak vége is egyre közelebb jön. A legtöbb kérdést az idei Money Summiton már arról kaptam, hogy ki lehet-e majd szállni az inflációkövető állampapírból 2025 elején, amikor a kamata mélybe zuhan, de a futamidejéből még jópár év hátra van.
35 százalékos kamat? Bejött
Mielőtt erről elmerengnék, először talán érdemes megnézni, hogy mekkora lesz ez a bizonyos kamatzakó. A jelenleg kapható Prémium Állampapírból indulok ki, amely a nyári lebutítás óta mindössze 0,25 százalékos prémiumot fizet az inflációra – aki korábban vásárolt, erre rászámolhatja a prémiumok közti különbséget. (Tavaly ősz óta foglalkoztam sokszor a témával, jó darabig lehetett 1,5 százalékos prémiummal venni a papírokat.)
Tehát most 14,75 százalékon ketyeg a 2033/I jelzésű papír, a kamatforduló január 20-án lesz. Az idei infláció 18 százalék lehet, talán kicsit alatta, ezért a 0,25-ös prémiumot figyelembe véve azzal lehet számolni, hogy ez az inflációkövető kötvény a következő egy évre 18 százalékos kamatot fog adni. Idén év elején többször felhívtam a figyelmet arra, hogy két évre 35 százalékos kamat várható, ez tehát igazolódni látszik: az akkor még 1,5 százalékpontos prémiummal befektetők az idei 16 százalék után jövőre 19-nél picit magasabbra számíthatnak.
A következő kamatperiódusban, tehát a jelenleg kapható papír esetében 2025 január 20-tól a 2024-es infláció alapján fizet majd a papír. A jelenlegi piaci várakozások 5-6 százalékos éves átlagos inflációval számolnak a jövő évre, tehát célszerű az inflációkövető állampapír esetében 6 százalék körüli kamattal kalkulálni 2025-től – a korábbi sorozatokba fektetőknek természetesen ez 7 felett lehet.
Meglépi-e az állam, amit eddig soha?
A nagy kérdés, hogy amikor jön a váltás 18-ról 6-ra, a papír tulajdonosai milyen arányban akarnak kipattanni belőle.
Nem tudhatjuk, hogy hányan vettek inflációkövető papírt kizárólag a rendkívül ritkán előálló kimagasló kamat miatt rövid távra, de az biztos, hogy komoly visszaváltási hullámra lehet számítani.
És itt jön be a kérdés, ami a legtöbbeket izgat: szigoríthatja-e az állam a visszaváltás feltételeit? Elvileg semmiféle kötelezettsége nincs arra, hogy napi szintű likviditást biztosítson a papíroknak, arra meg főleg nincs, hogy 0,5 százalékos költség mellett vegye vissza őket. Ugyanakkor soha nem fordult még elő, hogy az állam azt mondta volna:
nem kell a papír, nem veszem vissza, üljél csak benne, öregem, a lejáratig.
Egész komoly vita van a magyar tőkepiaci szakemberek között is arról, hogy ez mekkora kockázat, mit lép az adósságkezelő, amikor jön 2025 eleje.
Én abból indulok ki, hogy a magyar magánszemélyek pénzére a következő években is nagy szüksége lesz, ezért nem teheti meg, hogy kiszúrjon velük. Eleve sokan egyfajta bizalmi válság miatt nem teszik a pénzüket állampapírba, kivetítik a kormánnyal szembeni tök jogos kritikájukat a befektetési döntésükre is. Jövőre még tele lehet plakátolni az országot a 18 százalékkal és össze lehet tarhálni a tervezett összeget a kisbefektetőktől, de amikor a kamat durván leesik, akkor ez igen komoly kihívást fog majd jelenteni az államnak. És pont ekkor kell megakadályoznia a pénzek elvándorlását.
Ha komolyan megdrágítják a visszaváltást, vagy más adminisztratív eszközzel nehezítik azt, olyan szintű bizalomvesztést kockáztatnak, mely tartósan elriaszthatja az állampapír-befektetéstől a magyar háztartásokat. Ezt – józan ész alapján – semmiképp nem vállalhatják.
Borítókép: Bugár Csaba, a Magyar Államkincstár elnöke a pilisvörösvári állampapír-értékesítési pont megnyitóján a járási hivatalban 2023. február 15-én. MTI/Koszticsák Szilárd