A Revolut könyvvizsgálója nyilvánosan megkérdőjelezte a brit fintechóriás első nyereséges évének beszámolóját.
A brit pénzügyi fintechóriás Revolut szerdán közölte, hogy alapítása óta először profitot termelt 2021-ben.
A vállalat beszámolójából kiderül, hogy
- a 2020-as, 223 milliós veszteség után 2021-ben 26 millió angol font volt a nyeresége,
- az éves árbevétele 636 millió fontot ért el, ezzel pedig megháromszorozta az előző éves eredményét,
- a 2022-es évben az árbevétel tovább, több mint 30 százalékkal növekedett, így a Revolut elérte a 850 millió fontot,
- a cég 2022-ben érte el a 25 milliós ügyfélbázist, 2021-ben egy év alatt ötmillió hitelesített regisztrációval növekedtek.
- A bevételeik egyharmada származott kriptovaluta-kereskedésből
- A magántulajdonban lévő cégnek egyébként nem kötelessége rendszeres negyedéves jelentésekkel szolgálni, ezért jelentkezik időközönként éves áttekintésekkel.
Könyvvizsgáló: nem biztos
A beszámoló közzététele után azonban a Revolut könyvvizsgálója nyilvánosan megkérdőjelezte a beszámoló hitelességét, erről a HWSW.hu számolt be.
A BDO szerint a 2021-es évi teljes bevétel 75 százalékát nem lehet teljes mértékben függetlenül ellenőrizni, lévén azok kripto és deviza ügyletekhez köthetők, így a társaság bevételei jelentősen eltérhetnek a valóságtól.
A cég a határidőt sem tudta tartani, tavaly szeptemberig kellett volna benyújtani a 2021-es jelentését, de végül a decemberig kapott haladék sem volt elég.
Nem először
Az Egyesült Királyság számviteli szabályozó hatósága már 2020-ban megállapította, hogy a beszámolóban is nagy a hibás állítások kockázata, melynek eredményeként a könyvvizsgáló arra sürgette a Revolutot, hogy javítsa belső ellenőrzési rendszerét.
Mikko Salovaara, a Revolut pénzügyi igazgatója hivatalos válaszában úgy fogalmaz, hogy a vállalat informatikai rendszerei nem tudnak lépést tartani a növekedési ütemmel. A könyvvizsgálónak ennek hatására más módszereket kellett alkalmaznia a bevétel megállapításánál.
A BDO aggályokat fogalmazott meg amiatt, hogy az ellenőrzési eljárások során nem sikerült kellő biztosítékot fedezni az előfizetésekből, kártyákból, deviza- és vagyonkezelési tevékenységekből származó több mint 477 milliós bevételre.
A szerdai jelentés kapcsán Salovaara azt is elmondta, nem tudja megmondani, mennyit ér a cég, mivel 2021 óta nem gyűjt készpénzt, de nehezen tudja elhinni, hogy a befektetők továbbra sem lennének elégedettek teljesítményükkel. Szerinte a BDO által felvetett informatikai aggályokat már korábban orvosolták.
Bankká válnának
A Revolut nyomul a tengerentúli piacokra, különösen az Egyesült Államokba, ahol jelenleg több mint ötszázezer ügyfele van. A cég Brazíliában, Mexikóban és Indiában is elindult, tavaly novemberre globálisan 25 millió fős felhasználói bázist építettek.
Rádásul egy ideje azon dolgoznak, hogy a céget bankként ismerjék el, már két éve benyújtották banki engedélyi kérelmüket az Egyesült Királyságban.
Borítókép: Vlad Yatsenko és Nikolay Storonsky, a Revolut alapítói.