Nő a nyomás az oligarchákkal szemben Putyin háborúja miatt. Roman Abramovics azonban többmilliárd dolláros biztosítással rendelkezik, ha az Egyesült Királyság a vagyonát fenyegetné. Ez pedig nem más, mint imádott klubja, a Chelsea.
Frissítés: A Chelsea klubtulajdonosa szombaton rövid közleményben bejelentette, hogy lemond a klub irányításáról, a felügyeletet a Chelsea jótékonysági alapítványának kuratóriuma veszi át.
Nem csak Putyint és az orosz gazdaságot érintik a szankciók: egyes, az orosz elnökhöz közel álló oligarchákat is kiszemeltek és korlátozásokat aggattak a nyakukba.
Így a leggazdagabb oroszok aggódva nézhetik a történéseket. Egy emberenk azonban különösen nem kell félnie: Roman Abramovics tökéletes biztosítással rendelkezik, ha beütne a baj, írja anyalapunk, az amerikai Forbes.
Ez a biztosítás pedig nem más, mint a milliárdos imádott focicsapata, az angol Chelsea. Az orosz által 2003-ban mintegy 190 millió dollárért megvásárolt, a 2012-es és 2021-es Bajnokok Ligája-győztes klubot a Forbes tavaly 3,2 milliárd dollárra értékelte. A csapat kétmilliárd dollárral tartozik Abramovicsnak.
Jó tárgyalási alap lehet
Kieran Maguire, a Liverpooli Egyetem labdarúgó-pénzügyi oktatója szerint a Chelsea bő mozgásteret Abramovicsnak az Egyesült Királyságban, attól függően, hogy a szankciók milyen mélységűek lehetnek. A Chelsea szurkolói számára most a legrosszabb forgatókönyv kerülhet terítékre. „Ha vissza akarja szerezni a saját pénzét, bekérheti a Chelsea-től a 2 milliárd dolláros hitelt – mondja Maguire. –
Ez azt jelenti, hogy a Chelsea csődbe megy, és Putyin azt mondhatja majd: Nos, ti kezdtétek.”
A jelenlegi helyzet rávilágít arra, hogy a kibontakozó válság milyen hatással lehet a sportvilágra, különösen, ha sok csapat küzd majd az Oroszországgal való kapcsolat megszakításától. A német Bundesligában szereplő FC Schalke 04 csütörtökön bejelentette, hogy eltávolítja a Gazprom orosz energiaóriás logóját a mezeiről. A Manchester United egyelőre nem nyilatkozott a legnagyobb orosz légitársasággal, az Aeroflottal kötött szponzorációjáról, miután a szankciók megtiltották a társaságnak az Egyesült Királyságban való működését.
Talán az eddigi legsúlyosabb csapás viszont az lehet, hogy az UEFA Párizsba teszi Szentpétervárról a Bajnokok Ligája döntőjét, amit még több nagy sportesemény követhet.
Abramovics lehet a következő
A Forbes 13,3 milliárd dollárra becsüli Abramovics vagyonát, amit acél- és fémgyártásból szerzett. Neve többször is vezette azon oligarchák listáját, akiknek a legnagyobb valószínűséggel szembe kell nézniük az Egyesült Királyság szankcióinak következő körével. Az elmúlt héten a brit parlament kénytelen volt foglalkozni az orosz pénzek Londonba irányuló áramlásával, mivel az Egyesült Államok és az Európai Unió politikusai szerint attól tartanak, hogy az Egyesült Királyság szabályainak kiskapuja kisiklathatja az orosz agresszió elleni büntetőintézkedéseiket.
A legjelentősebb bírálatot Abramovics a Munkáspárt egyik képviselőjétől, Chris Bryanttól kapta, aki azt mondta a háznak, hogy Abramovics „nem lehet többé egy futballklub tulajdonosa sem ebben az országban”, hozzátéve, hogy az Egyesült Királyságnak meg kellene fontolnia vagyona egy részének lefoglalását, beleértve a 152 millió fontot (nagyjából 200 millió dollárt) érő otthonát is.
Abramovics szóvivője nem reagált a megjegyzésekre.
A Fordstam Ltd., a Chelsea anyavállalatának legfrissebb éves beszámolói erősítik meg a 2 milliárd dolláros kölcsönt, amelyet „a végső irányító fél, R. Abramovics úr nyújtott”. Az elmúlt évben Abramovics további 26 millió dollárt adott kölcsön a Chelsea-nek, pont akkor, amikor a klub 2021 júniusában a Bajnokok Ligája trófeáját a magasba emelte.
Ki legyen a tulajdonos?
Maguire szerint a kölcsönök tárgyalási alapok lehetnek Abramovics vagyonát ért bármely jelentős támadás ellen. „A klubnak nincsenek forrásai a pénz visszafizetésére – mondja Maguire. – Ha a Chelsea-t eladják, akkor a vállalati értéken adják tovább. Az, hogy ez a pénz saját tőke vagy adósság formájában történik, lényegtelen. De a klub potenciálisan bajban lehet, mert Abramovics visszakövetelheti a pénzt.” Maguire szerint Abramovics hatékonyan érvelhet azzal, hogy vagyona be van zárva, szüksége van a pénzre, „és akkor a klub bizony megszűnik létezni”.
Kenneth Cortsen, a University College of Northern Denmark sportközgazdásza szerint az Abramovics-helyzet tágabb kérdést vet fel, hogy a Premier League-nek vagy bármely élvonalbeli európai labdarúgó-szervezetnek át kell-e gondolnia, kit enged be tulajdonosi soraiba.
A Premier League tulajdonosi és igazgatói tesztje például számos tényezőt vizsgál, köztük a büntetőjogi ítéletek és a vezető sportszervezetekkel szembeni jogsértések hiányát, valamint a pénzügyi helyzetet is. Abramovics ezek közül jelenleg mindegyiknek megfelel. De az emelkedő játékosbérek, a legmagasabb szinten való versenyzés nyomása és a covid-19 hatása csak néhány a monetáris feszültségek közül, amelyek a focit kiszolgáltatottabbá tették a megkérdőjelezhető tulajdonjogokkal szemben.
A Newcastle United, és most a Chelsea eladása mögött meghúzódó körülmények felülvizsgálatra késztették a ligát. Oroszország ukrajnai háborújának következményei csak bonyolították a dolgokat.
A Premier League azonban nem kommentálja a történéseket.
Borítókép: Roman Abramovics // Twitter