Ahhoz, hogy az újév során többet tudjunk spórolni, érdemes célokat kitűzni, és praktikákat bevetni. A Guardian összeállított néhány tippet, hogyan célszerű a megtakarítást szokássá alakítani – legyen az aprópénz kamatoztatása, vagy költségvetés-tervező alkalmazások használata.
Sokszor gondunk akad az újévi fogadalmak megtartásával: pár nap, két hét, egy hónap múlva már feledésbe merül a kondibérlet, vagy az egészségesebb étkezés. A felelősségteljes költekezés, a megtakarításokra való odafigyelés is ilyen lehet.
Pedig a pénz nem játék, itt a jó szokások kialakításának egészen nagy anyagi vonzata is lehet.
A Guardian ezeknek a kialakítására – és megtartására – szedett össze tippeket, hogy 2022-ben már ne legyen gondunk a felelőtlen költekezéssel.
Fizesd ki a költséges adósságaid
Valljuk be: nincs értelme spórolni, ha költséges adósságok nehezednek rád. Egy átlagos, könnyen elérhető megtakarítási számla igen alacsony kamatot kínál, míg egyes hitelek kamatköltsége akár 20 százalék is lehet – éppen ezért érdemes ezeket felszámolni, mielőtt vad spórolásba kezdünk.. Törekedj a drága hitelkártya-, üzletkártya- vagy folyószámlahitel-tartozások kiegyenlítésére, mielőtt pénzt tennél félre.
Hiszen azzal is megtakarítasz, ha ezeket a tartozásokat mielőbb rendezed.
Tegyél félre rosszabb időkre
Mindenkinek törekednie kéne arra, hogy egy könnyen hozzáférhető megtakarítási számlán legyen készpénze. Ez az összeg egy pénzügyi védőhálót nyújthat, ha a legrosszabb bekövetkezne.
„Mindannyiunknak jelentős megtakarításokra van szüksége ahhoz, hogy megbirkózzunk azokkal a kellemetlen meglepetésekkel, amelyeket az élet tartogat számunkra” – mondja Sarah Coles, a Hargreaves Lansdown befektetési cég személyi pénzügyi elemzője.
„Azon kéne mindenkinek dolgoznia, hogy három-hat hónapnyi alapvető kiadást fedezhessen egy könnyen hozzáférhető számlán.”
Az alapvető kiadások közé olyan tételek tartoznak, mint a lakhatási költségek, élelmiszerköltségek és a fontos számlák. Ne tántorítson el a céltól az, hogy ez mennyit jelenthet – bármi, amit félreteszel, segít, ha a dolgok rosszul sülnek el.
Tűzz ki egy célt
A nehezebb időszakokra tartogatott megtakarításokon túl érdemes lehet más célra is félretenni – a cél pedig, amit te tűzöl ki, motiválni fog. „A cél kitűzése és annak elnevezése segíthet a terv tartásában” – mondja Annabelle Williams, a Nutmeg befektetési cég személyi pénzügyi szakértője. „Ha értelmet tulajdonítasz megtakarítási céljaidnak – ilyen cél lehet például egy új otthon, egy konkrét utazás vagy egy nagy vásárlás –, nagyobb valószínűséggel tartod meg a megtakarítási fogadalmad.”
Tedd rendszeres szokássá
Egy adott megtakarítási termék mellett való elkötelezettség, és a hozzá tartozó rendszeres befizetések jó választás azoknak, akik most merülnek el a félrerakás világában. Így minden hónapban félretehetsz pénzt – ebben pedig egy állandó átutalási megbízás segítségedre lehet.
Kerekítsd le a megmaradt pénzed
Amikor bejelentkezel a banki appodba, és megnézed, mennyi van a folyószámládon, érdemes lekerekíteni az elérhető összeget, a maradékot pedig „elrakni.” Például ha azt látod, hogy a következő fizetésedig még van 47 ezer forintod, akkor azt kerekítsd le 40 ezerre, a többit pedig utald át a megtakarításodba.
Használj alkalmazást
A Chip és a Plum csak kettő az „automatikus megtakarítás” funkciót kínáló, rengeteg alkalmazás közül. Néhány naponként ezek az appok automatikusan átutalnak egy kisebb pénzösszeget egy másik számládra, az összegek pedig idővel felhalmozódnak.
A spórolásban egy költségvetési alkalmazás is segíthet. A Springall a Money Dashboardot javasolja, amely automatikusan „vödrökbe” sorolja a kiadásokat, például a háztartási számlákat és az élelmiszereket –
ez lehetővé teszi, hogy megnézd, mennyit spórolhatsz meg magadnak, ha a létfontosságú dolgokat már kifizetted.
Egy másik ilyen alkalmazás az Emma, amely a számlák közötti tranzakciókat elemzi, és kiadási kategóriákba sorolja azokat. „A nagyszerű költségvetés gondos tervezéssel és megbízható betekintéssel kezdődik” – ígéri a weboldal.
Ezen a fronton vannak nagyon jó magyar alkalmazások is.
Borítókép: Niels Steeman // Unsplash